XXV Jubileuszowe Światowe Mistrzostwa Lekarzy Polonijnych w Narciarstwie Alpejskim KS “Bronek”

Wprawdzie ostatnim  akcentem zimowego sezonu były XXXV Międzynarodowe Mistrzostwa Polonii  w Narciarstwie  Alpejskim, które na przełomie marca i kwietnia  odbyły się w Aspen (Kolorado), ale najdłużej  na nartach w tym sezonie pozostali  dr Bronisław Orawiec i jego syn Mieszko, którzy ostatnio uczestniczyli w Alpach Włoskich w XXV Jubileuszowych Światowych  Mistrzostwach Lekarzy

1.Grupa uczestników Mistrzostw.,La Thuile, Alpy Włoskie

Polonijnych w Narciarstwie Alpejskim. Obaj byli zresztą jedynymi reprezentantami polonijnego środowiska lekarskiego Chicago. .  Mistrzostwa zorganizował założyciel i prezes KS „Bronek”, honorowy prezes Związku Lekarzy Polskich w Chicago dr Bronisław Orawiec.

Na świetnie przygotowanej trasie slalomu giganta najpierw wystartowali snowboardziści i dzieci, a następnie panie i panowie. W snowboardzie zwyciężył Maciej Straus z Polski. Wśród dzieci grupy młodszej poniżej 10 lat I miejsce zdobył Ludwik Poloński. W grupie dzieci starszych zwyciężył Julian Poloński (Polska), II lokatę zajął Jan Aleksander Burski (Norwegia), III – Ida Poloński (Polska), a IV – Helena Burski (Norwegia).2.Górna stacja gondoli oraz początkowy odcinek stoku narciarskiego, na którym rozegrano zawody.

W grupie lekarskiej pań powyżej 65 r.ż. najlepszą okazała się Klaudia Krzyżanowski, II miejsce zajęła Bożena Kilarski, a III –  Danuta Bilat-Światowiec (wszystkie z Niemiec). W grupie 45-65 lat I miejsce zdobyła Beata Miłosz-Ceryn (Polska) przed Mariolą Jabłońską i Evą Kropp-Miłek (obydwie z Niemiec). W grupie poniżej 45 r.ż. I miejsce zajęła Justyna Ceryn (Polska), II – Alicja Kazala, a III – Ewa Sapok (obydwie z Niemiec).

3.(1)

Grupa zawodników przed startem

Wśród lekarzy grupy powyżej 70 r.ż. zwyciężył Bronisław Orawiec (USA). Na drugim miejscu uplasował się Lech Poloński (Polska), a na trzecim – Antoni Blaschyk (Niemcy). W grupie lekarzy (60-70 r.ż.) I miejsce zajął Andrzej Golec, II – Wojciech Sapok, a III – Zbigniew Jabłoński (wszyscy z Niemiec). W grupie 40-60 lat I miejsce zdobył Michał Hawranek (Polska), II miejsce – Marek Baschton (Belgia), a III Marian Kaczmarek (Polska). W grupie poniżej 40 r.ż. I miejsce zajął Robert Gintrowicz (Niemcy), a II – Mieszko Orawiec (USA).
W klasyfikacji generalnej lekarzy z uwzględnieniem wieku wg przelicznika FIS I miejsce wywalczył Andrzej Golec (Niemcy), II miejsce zdobył  Bronisław Orawiec (USA, dziewiętnastokrotny zwycięzca w tej klasyfikacji), a III – Lech Poloński (Polska).

10.Pamiątkowe medale Mistrzostw, puchary i statuetki czekaja

W konkurencji drużynowej I miejsce zdobyli Andrzej Golec i Robert Gintrowicz (Niemcy), II miejsce – Michał Hawranek i Lech Poloński (Polska), a III – Bronisław Orawiec i syn Mieszko Orawiec (USA). IV miejsce zajęli Zbigniew Górski i Krzysztof Burski z Norwegii.

14.
.Uroczyste zakończenie Mistrzostw odbyło się w hotelu Planibel & Residence w La Thuile, Włochy. Imprezę prowadził dr Bronisław Orawiec, który podsumowując program sportowy zimowiska, podkreślił korzystny wpływ sportu na zdrowie fizyczne i psychiczne uczestników oraz zaprezentował hymn Klubu Sportowego „Bronek”, którego autorem jest podhalański poeta Franciszek Łojas-Kośla, a muzykę skomponował p. Jacek Tarkowski. Dr Orawiec gorąco podziękował organizacjom za wieloletni patronat nad Mistrzostwami, sponsorom za ufundowanie pięknych trofeów i upominków oraz Komisji Sędziowskiej za pomoc w sprawnym przeprowadzeniu zawodów. Uczestnikom Mistrzostw organizator B. Orawiec złożył gratulacje i życzenia dalszych sukcesów sportowych. Zapalonym kibicom podziękował za wspaniały doping, natomiast uczestnikom zimowiska za stworzenie serdecznej, rodzinnej atmosfery.

15.
   Grupa pań lekarek powyżej 65 r.ż. Od lewej: Klaudia Krzyżanowski (I), Bożena Kilarski (II), Danuta Bilat-Światowiec (III). Z prawej B. Orawiec

Dyplomy, puchary, medale oraz nagrody i upominki zwycięzcom (trzy pierwsze miejsca w poszczególnych grupach) wręczali: dr Danuta Kostecka, dr Jan Gniadek, Wiesław Jabłoński, dr Jerzy Kękuś, dr Bogdan Miłek, Marek Olszówka, prof. Lech Poloński oraz dr Bronisław Orawiec. W sumie wręczono 36 medali, 50 pucharów, 30 plakatów, 125 dyplomów oraz 20 publikacji dr. Orawca.

16.Zwycięzcy grupy panów lekarzy powyżej 70 r.ż. Od lewej: Lech Poloński (II miejsce, Polska), Bronisław Orawiec (I miejsce, USA), Antoni Blaschyk (III miejsce, Niemcy).
Warto podkreślić, że piękne medale z sylwetką narciarza upamiętniające XXV Jubileuszowe Światowe Mistrzostwa Lekarzy Polonijnych w Narciarstwie Alpejskim zostały wyprodukowane specjalnie na Mistrzostwa w mennicy w Krakowie

18.Zwycięskie drużyny. Od lewej: Bronisław Orawiec (USA, III miejsce), Lech Poloński (Polska, II miejsce), Robert Gintowicz (Niemcy, I miejsce), Mieszko Orawiec (USA, III miejsce). Na zdjęciu nieobecni Andrzej Golec (I miejsce, Niemcy) oraz Michał Hawranek (II miejsce, Polska).
19.B. Orawiec wręcza książkę pt. Góralskie Posiady Doktora Orawca, tom V. Literatura na posiadach – antologia autorce wierszy do publikacji dr. Ewie Marii Maciejewskiej.