XXI Światowe Mistrzostwa Lekarzy Polonijnych

15 marca 2017 roku na stoku Buchemen w Alpach Austriackich odbyły się XXI Światowe Mistrzostwa Lekarzy Polonijnych w Narciarstwie Alpejskim. Mistrzostwa zorganizował prezes KS „Bronek”, honorowy prezes Związku LekarzyPolskich w Chicago dr Bronisław Orawiec. Bazę hotelową zimowiska przygotowali wiceprezes Kongresu Polonii Niemieckiej, były długoletni prezes Polskiego Towarzystwa Medycznego w Niemczech dr Zbigniew Kostecki oraz Wiesław Jabłoński z biura turystycznego Jawa-Reisen.

Zawodom sprzyjała piękna, słoneczna aura (temp. 9 C) oraz niepowtarzalna zimowa sceneria alpejska. Podczas Mistrzostw na stoku Buchemen (1150 m) były wyśmienite warunki śniegowe. Do końcowej punktacji liczono sumę dwóch najlepszych z trzech przejazdów.
W zimowisku uczestniczyło 251 osób z 12 państw: Austrii, Danii, Hiszpanii, Francji, Luksemburga, Niemiec, Norwegii, Polski, Szwajcarii, Szwecji, Stanów Zjednoczonych oraz Włoch.

•    . Wśród dzieci grupy młodszej poniżej 10 lat, I miejsce zdobył Julian Poloński, II miejsce zajęła Ida Polońska (obydwoje z Polski), a II lokatę – Marie Malinowski (Niemcy). Na IV miejscu uplasowała się Charlotte Vukovich (Austria)
•    W grupie dzieci starszych zwyciężył Michał Szaleniec przed Bogumiłą Kaczmarek(obydwoje z Polski).
•    W grupie lekarskiej pań powyżej 60 r.ż. najlepszą okazała się Bożena Kilarski, II miejsce zajęła Teresa Godula-Gnot (obydwie z Niemiec). * * W grupie 40-60 lat I miejsce zdobyła Izabela Lipowska (Polska), II – Mariola Jabłoński (Niemcy), III – Beata Miłosz-Ceryn (Polska).
•    W grupie poniżej 40 r.ż. I miejsce zajęła Maria Mituś-Kenig (Polska).
•    Wśród lekarzy grupy powyżej 70 r.ż. zwyciężył Lech Poloński (Polska), II miejsce zdobył Anton Blaschyk, a III pozycję – Zbigniew Kostecki (obydwaj z Niemiec).
•    W grupie lekarzy (60-70 r.ż.) I miejsce zajął Andrzej Golec (Niemcy). Na drugim miejscu uplasował się Bronisław Orawiec (USA), a na trzecim – Christoph Datta (Niemcy).
•     W grupie 55-59 lat I miejsce wywalczył Wojciech Sapok, II miejsce zajął Bohdan Fugiel (obydwaj z Niemiec), a III – Adam Rybicki (Szwajcaria).
•    * W grupie poniżej 55 r.ż. I miejsce zdobył Jakub Kenig (Polska), II – Michał Malinowski (Niemcy), a III – Marian Kaczmarek (Polska).

Od lewej: Julia i Justyna Ceryn (Polska), Bronisław Orawiec (USA), Maria Kowolik (Niemcy), Andrzej Golec (Niemcy), Zbigniew Górski (Norwegia).

W rytmie bębnów i saksofonu. Impreza towarzyska po zawodach. Restauracja Rossalm w Bad Gastein, Austria.

* W klasyfikacji generalnej lekarzy z uwzględnieniem wieku wg przelicznika FIS I miejsce wywalczył po raz drugi Andrzej Golec , II miejsce zdobył szesnastokrotny zwycięzca Bronisław Orawiec, a III – Lech Poloński.
W konkurencji drużynowej I miejsce zdobyli Andrzej Golec i Wojciech Sapok (Niemcy), II miejsce – Jakub Kenig i Lech Poloński (Polska), a III – Bronisław Orawiec i Janusz Pławner

***

Sponsorzy Mistrzostw. Od lewej: Bodo Mikulla, Jerzy Kękuś, Wiesław Jabłoński,
Jan Gniadek, Bronisław Orawiec (z mikrofonem), Lech Poloński, Stanisław
Bafia, Władysław Bińkowski, Bogdan Miłek. Hotel Bellevue.17 marca 2017 r.

Sponsorzy Mistrzostw (alfabetycznie): p. Stanisław Bafia z żoną Elżbietą Bafia ES Windows, Inc. (Chicago), p. Andrzej Cienciała – TriVita, Centrum Rehabilitacji i Opieki (Porąbka), dr Jan Gniadek z żoną dr Barbarą Gniadek –  dyrektorzy NZOZ „Twoje Zdrowie” (Katowice), mgr Wiesław Jabłoński z żoną dr Gabrielą Jabłoński – biuro turystyczne Jawa-Reisen (Niemcy), dr Janusz Kasina – prezes FPOM (Szwecja), dr Jerzy Kękuś – dyrektor Zarządu SCDZ „Medicina” (Kraków), p. Bodo Mikulla – Mhinvest, Finandiagnostik (Niemcy), dr Bogdan Miłek – prezes KPN i PTM (Niemcy), p. Marek Olszówka – St. Lukas Sanatorium & Spa (Świeradów Zdrój), prof. Grzegorz Opala – Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Neurologii Wieku Podeszłego (Katowice), dr Bronisław Orawiec – Cardiology (Chicago), prof. Lech Poloński – Polska Grupa Medyczna im. Polonii Świata (Zabrze), dr Jacek Tętnowski – przewodniczący Komisji ds.Kultury, Sportu i Rekreacji NRL oraz OIL (Kraków).