Koniec Polskiej Ligi Piłkarskiej

7 marca 1998 roku – to oficjalna data powstania Polskiej Ligi Piłkarskiej. Na pierwszym zebraniu obecnych było 21 osób, reprezentujących takie  kluby – Błękitni, BMI, Capitol, Szymański, Michelle Terrace, Jaskółki, Wally’s Market. Nie dotarli tylko przedstawiciele klubu „Klakson” (AutoKlub Polski Chicago). ..
W przyszłam roku liga miała więc obchodzić 20-lecie istnienia. Ale nie dojdzie do tego – właśnie dowiedzieliśmy się, że liga kończy działalność…
Kłopoty zaczęły się przed kilkoma laty. Ubywało zawodników, ubywało drużyn. Kiedy w sezonie 2006/2007 w stawce było aż 14 zespołów, i był okres, że zdecydowano się podzielić stawkę na I i II ligę, to w 10 lat późnije w grze  pozostało tylko pięć drużyn. Początek upadku ligi datuje się na lato 2016,  kiedy odeszli Czarni Jasło i Unia Chicago. Wtedy z siedmiu drużyn pozostało pięć. Próby porozumienia się z góralami odnośnie powołania  jakiejś wspólnej „Polonia League” nie powiodły się. Kiedy przed startem do rewanżowej rundy 2016/2017 wycofał się z braku zawodników Igloopol, stało się jasne, że to już koniec. Pozostałe cztery zespoły raczej zgodnie doszły do wniosku, że w tak skromnym składzie nie sposób  kontynuować rozgrywek.

Na półmetku sezonu 2016/2017 Wisłoka była samodzielnym liderem w PLP. Rozgrywki nie zostaną dokończone. Czy Wisloka zostanie uznana ostatnim mistrzem tej ligi?

***
Co dalej? Jak się dowiadujemy, korzystając z zaproszenia, do Premier Soccer League przechodzą Jagiellonia, Romania/Lechia i Polonez. Natomiast Wisłoka myśli o przejściu do ligi National lub Metropolitan..
W Premier Soccer League, w Major Division będzie w stawce12 zespołów. Ta dywizja zostanie podzielona na dwie sekcje – w jednej  z nich, „polskiej’, obok Czarnych Jasło, Błyskawicy u-23 i  Unii Chicago, znajdą się Jagiellonia i Romania/Lechia. Polonez decyduje się na grę w niższej, First Division.