WDT a sport polonijny

Rozmowa z Łukaszem Dudką z World  Discount Telecomunications
– Skąd wzięło się zainteresowanie Waszej firmy sportem?
– Myśl,  że WDT to nie tylko sport. Dużym elementem naszej działalności jest wspieranie Polonii. Zdajemy sobie sprawę z tego, że zarabiamy dużo pieniędzy od Państwa i te pieniądze trzeba  w jakiś sposób oddać – właśnie poprzez wspieranie wielu imprez kulturalnych, charytatywnych i sportowych.


– Jakie dziedziny sportu wspieracie?

Bardzo mocno inwestujemy w kolarstwo. Już dłużej niż dwa lata jesteśmy tytularnym sponsorem największej polonijnej grupy kolarskiej – WDT/ALLVOI –   to mieszana grupa polsko-amerykańska, w jej 21-osobowym składzie jest kilku Polaków. Kolarze ścigają się z polskimi flagami na rękawach. Mówi się o niej jako o polskiej grupie, jest zarządzana przez Polaków, Wojtek Glinkowski jest dyrektorem tej grupy. Gdzie tylko się da, staramy się mówić o sukcesach grupy. Kolarze tej grupy ścigają się właściwie co tydzień – w ciągu roku zaliczają mnóstwo startów, zarówno w okolicach Chicago jak i Wisconsin  Indianie, Minnesocie
Wartoby tez dodac pare słów o ALLVOI CUP – największej imprezie kolarstwa torowego na Środkowym Zachodzie, którą  organizowaliśmy w zeszłym roku.
Wiceprezydent WDT Andrzej Płócienniczak jest zapalonym piłkarzem. Był do niedawna lewym obrońcą Calisii over-32 (klub występuje w Il. Metropolitan A.H. Soccer League),  niestety jesienią zerwał ścięgno Achillesa. To może oznacza dla niego koniec piłkarskiej kariery.  Kiedyś Andrzej był nawet jednym z prezesów Calisii.

calisia2Piłkarze Calisii z logo WDT na koszulkach                       Foto-  Jacek Jówko

Jest zapalonym pasjonatem sportu, zapalonym fanem hokeja.
Szukamy dobrych imprez, staramy się wspierać imprezy ciekawe, takie które cieszą się zainteresowaniem i które są prowadzone przez osoby, oddane w pełni dziedzinom, które po prostu kochają. Idealnym przykładem jest Wojtek Wolski, organizator turniejów tenisa stołowego. To dyscyplina, której Amerykanie – może po Igrzyskami Olimpijskimi – nie oglądają. A przecież jest to bardzo pasjonująca dyscyplina. Sponsorowaliśmy w minionym roku całą serie jego turniejów i pozostaniemy nadal z nim. Najlepszą imprezą, która byłą w ub. roku to mecz reprezentacji ping-pongistów z Azją, wygrany przez nas, chociaż to Azjaci byli faworytami.
– WDT było sponsorem wielkiej wyprawy młodej polskiej żeglarki  – Nataszy Caban, która niedawno zakończyła samotny rejs dookoła świata, połączony zresztą z akcją charytatywną.  Wyczyn Nataszy doceniono w Polsce, przyznając jej tytuł „Żeglarza Roku. 2009”.
W decyzji jury przyznającego nagrody czytam m. in.
/…/ Jeśli chodzi o główną nagrodę Jachtsmena Roku 2009, wybór także nie był łatwy i jednoznaczny. Ostatecznie zwyciężyła Natasza Caban, która dopiero kilkanaście dni temu zakończyła samotny rejs dookoła świata. Sam rejs nie pobił rekordów prędkości lub czasu, lecz związany był z działalnością charytatywną (spełnianie marzeń niepełnosprawnych dzieci). Niewątpliwie na uznanie zasługuje też wytrwałość Nataszy, której, mimo szeregu kłopotów z finansowaniem wyprawy, udało się zamknąć wielką pętlę.” /…/
– Jaki miało w tym sukcesie udział WDT?
– Byliśmy jednym z dwóch głównych sponsorów tego przedsięwzięcia.

nataszaNatasza Caban podczas konferencji prasowej w klubie Eagles w Chicago
– A inne sporty?
Od przypadku do przypadku – w zależności, kto do nas się zgłosi. Mamy kontakt z Polonijną Ligą Siatkówki – na razie ich nie wspomagamy, ale przyglądamy się ich pracy.
Mam nadzieje, ze będziemy głównym sponsorem XXV Turnieju Polonijnego .Te Turnieje gromadzą największa liczbę uczestników i obserwatorów a poza tym piłka nożna jest dyscypliną najbliższą sercu Polaków. Kontaktują się z nami przedstawiciele rozmaitych sportów. Ostatnio zgłosili się do nas samochodowi rajdowcy. Wiadomo, że nie możemy dać im takiej pomocy, jaka mają amerykańskie  zespoły fabryczne. My mamy wciąż ograniczony budżet reklamowy . W tej chwili gros pieniędzy przeznaczmy dla kolarstwa.
(O polskiej grupie kolarskiej niebawem na ten stronie – przyp .wk).
Mój rozmówca jest także wielkim fanem sportu,a w szczególności amerykańskiego footballu. Na ten temat ma dwa razy w tygodniu pogadanki w radiu (1030 AM – poniedziałki i piątki. ok. 7.30-7.40 rano), a wraz z Danielem Pociągą segment w Polvision (poniedziałki  o 9.30 p,m.)
Amerykański futbol jest niezwykle pasjonującym sportem. Po raz pierwszy Super Bowl oglądałem jeszcze w Polsce. Ten sport jest stworzony do oglądania w telewizji ,doskonale opisany pod względem statystycznym. Ciekawe, ze w Polsce jest już duże środowisko, które się tym sporem interesuje – działa Polski Związek Futbolu Amerykańskiego, istnieje I i II liga.. Istnieje Związek Futbolu Amerykańskiego, jest I i II liga. Sam uprawiałem amatorsko – trochę siatkówki i piłki nożnej. Teraz 90 proc mojego wolnego czasu absorbuje futbol amerykański. A to co robię, chcę robić dobrze.
Rozmawiał Wiesław Książek