Rok 2019 w polonijnym sporcie

Dobiega końca 2019 rok. Jaki był  w polonijnym sporcie Chicago?  Cofnijmy się o 12 miesięcy wstecz. Chwilę wspomnień zacznmy od pi;ki nożnej.

*  W Nowy Rok, w samo południe w Schiller Park spotkała się grupa kilkudziesięciu osób, w tym ponad 20 zawodników, przybyłych na tradycyjny, noworoczny trening Cracovii ,a właściwie  Royal/Cracovii. Bowiem oba kluby  –Royal/Wawel i Cracovia przed kilku laty połączyły się. Po złożeniu sobie noworocznych życzeń, o godz. 12.15 p.m. rozpoczął  się sparring. Na pierwszą w tym roku bramkę nie czekano długo. Dokładnie  o godz. 12.19 Jurek Motolko – przy asyście Bogdana Kłęka – umieścił piłkę w bramce.

•    21 stycznia w piękyem ośrodku Lake Myrtle w Auburndale na Florydzie, dobiegł końca doroczny turniej, rozgrywany w wielu kategoriach wieko-wych. Piękny sukces odniósł  chicagowski Royal/Cracovia, który po raz pierwszy wystąpił  w najstarszej kategorii – over-60. I od razu  z sukcesem, wygrywając tę rywalizacje.

•    Zakończyły się halowe rozgrywki w najważniejszych ligach.  Metropolitan..  Tytuł obronił Eagles, który najpierw W lidze Meyttropoliutan  W lidz Metropolitan Eagles wygrał rundę zasadniczą, a w  play-offs po bardzo dobrej grze pokonał  w półfinale Hellenic i w finale Sockers A.

Eagles mistrz hali MSL 2019Eagles – mistrz halowej ligi Metropolitan

•    W lidze National, w play offs uczestniczyły trzy zespoły polonijne – najdalej, do finału Champions Division dotarła Warta A . Tam jednak nie sprostała Albanian Stars. Albańczycy wykazali więcej zaangażowania i wygrali finał 3-1. Miłą niespodziankę sprawił Czarny Dunajec.  Rozegrał dwa bardzo dobre spotkania, na pewno najlepsze spotkania tej drużyny w ciągu 3-letnich występów w halowych rozgrywkach tej ligi. W ćwierćfinale pokonał łatwo Vikings, w półfinale nieznacznie uległ Albanian Stars/

•    Do pewnej niespodzianki doszło w finale play off  halowych rozgrywek w Europa League. Faworytem byli Czarni Jasło, którzy dominowali w rozgrywkach, kończąc sezon z czterema punktami przewagi nad drugą w tabeli Błyskawicą u-23. O tytule zadecydował play off, a w nim więcej szczęście dopisało Błyskawicy.. Czarni Jasło po raz trzeci znaleźli się w finale i po raz trzeci ….obyli się smakiem.

•    Po 92 latach występów w National Soccer League, chicagowska Wisła opuszcza tę jedną z najstarszych lig w Ameryce. Decyzję podjęto na przedsezonowym zebraniu zarządu tej najstarszej polonijnej sportowej organizacji w USA,. W ślady Wisły poszła także Wisłoka. Oba te zespoły przeszły do Premier Soccer League of Chicagoland.

•    7 kwietnia rozpoczął się 25 sezon w Lowell Foods Liga Podhalańska. Po wycofaniu się w trakcie jesiennej rundy Czarnego Dunajca, pozostało w stawce tylko pięć drużyn. Zgłoszono jednak do rozgrywek nowy zespół pod nazwa „Lowell Team over-35”, który jednak po trzech spotkaniach zrezygnował  z dalszych gier.

•    Po raz drugi zespół Wisły triumfował w dorocznym Turnieju 3-Majowym, organizowanym przez ten klub. W finale pokonał Wisłokę 3-1, zdobywając puchar przechodni Konsula Generalnego RP w Chicago.  Za drugie miejsce Wisłoka otrzymała puchar prezesa Wisły –  Ryszarda Latawca. Królem strzelców turnieju został Jorge Alvarez z Wisły  z czterema bramkami.

•     16 maja jako ostatnia  rozpoczęła nowy sezon  liga National. W stawce pozostało  zaledwie 5 zespołów, które zgrupowano w jednej dywizji – Major Division. Wśród nich dwa polonijne – Warta i Czarny Dunajec. Sezon był skrócony i zakończył się już w połowie sierpnia. Na mecie Warta była czwarta, a  Czarny Dunajec piąty.

•    W Chicago aura w drugiej połowie maja nie sprzyjała piłkarzom, natomiast podczas długiego weekendu Memorial Day zespół under-12 HDS Eagles, prowadzony przez Tomka Drążka, z pełnym powodzeniem uczestniczył w turnieju “EDP Cup Spring 2019″w New Jersey, wygrywając ten silnie obsadzony turniej.

•    Z Krakowa powrócił do Chicago zespół AAC Eagles Soccer Academy under-11, który uczestniczył w międzynarodowym turnieju juniorów  tej kategorii wiekowej – „Murapol Cup”. Startowało 12 drużyn podzielonych na dwie grupy. W ćwierćfinale Eagles przegrał z rumuńskim  CRF 1-2, który później dotarł do finału, w którym przegrał  rzutami karnymi z Dynamem Kijów.

•    Zakończył się 25. sezon w Lowell Foods Liga Podhalańska.  O tytule zadecydował ostatni  pojedynek: Odrowąża z Watrą/Białka . Mecz wygrał  Odrowąż 6-1 i po raz piąty  w góralskiej lidze wywalczył prymat.  Po- przednio  triumfował w 2012  i był to wówczas trzeci z rzędu tytuł, wywalczony przez ten zespół.

•    W sobotę 15 czerwca w sali Paradise Elegant Banquet w Bridgeview odbył się bankiet z okazji 25-lecia Ligi Podhalańskiej, od 2013 roku występującej pod nazwą Lowell Foods Liga Podhalańska. Najwięcej tytułów wywalczył Czarny Dunajec – aż 11, który jesienią ub. roku wycofał. się z Ligi . Aktualny mistrz  Odrowąż ma na koncie pięć tytułów.

LP7-okladkaZarząd Lowell Foods Liga Podhalańska w roku junikeuszu 25-lecia

•    W finale mistrzostw  USA (Finals Four), rozgrywanych na Florydzie,  w kategorii over-30 Eagles przegrał z Maryland Bays 1-4,  zdobywając tym samym tytuł wicemistrza USA  w tej kategorii wiekowej. Był to drugi udział Eagles w Finals Four. Przed rokiem zespół Roberta Juszczyka  zakończył rywalizację na czwartym miejscu, w tym roku na drugim. Czas zatem, by na zasadzie: „do trzech razy sztuka”, w przyszłym roku „orły” zajęły pierwsze miejsce.

Eagles o=30, wicmitz USA, 2019Eagles over-30 – wicemistrz USA

Wcześniej, w Ft Wayne (Indiana) Eagles over-30 i Warta  u-23 wywalczyły tytuły  mistrzów Strefy Midwest. Na finały  ogólnoamerykańskie Warta u-23 jednak nie pojechała.

•    Piłkarze Wisły przełamali hegemonię zespołu Eagles w Pucharze   Lata. Rozgrywany w Lawrence (Michigan) turniej po dwóch latach przerwy powrócił do kalendarza polonijnych sportowych imprez. Była to już dziewiąta edycja tego turnieju, w którym dotychczas pięciokrotnie triumfował Eagles – w latach 2012, 2014, 2015,  2016i 2019.
Wisla 3 M1j1Radość piłkarzy Wisly po wygraniu Tunieju 3-Majowego
•    Przez kilka dni w drugiej połowie września  gościliśmy w Chicago Legendy Soccera z Brazylii i Polski. Program pobytu polskiej reprezentacji był bardzo urozmaicony – szczytowym punktem był  pojedynek z  Legendami Brazylii, który zakończył się „przyjacielskim”  remisem 3-3.  Ale wcześniej był trening  w Bensenville i sparring z oldboyami Eagles,  była wizyta  na meczu młodych zespołów HDS Eagles Acadamy i wkazówki przekazywane najmłodszym  adeptom piłki. Bardzo udany był bankiet, a właściwie wielka Gala w nowej Alllegra Banquet Hall. Znalazł się czas na wizyty w polonijnych radiach, a także na zwiedzanie miasta. Niektórzy z gości byli obecne na niedzielnej Mszy Świętej.

•    Nie doszło do niespodzianki w ostatnim meczu sezonu w Premier Soccer League of Chicagoland. Kandydująca do tytułu Błyskawica łatwo rozprawiła się z Jagiellonią 5-0. Błyskawica i Czarni Jasło zakończyły sezon z identycznym dorobkiem po 40 pkt, ale lepszy bilans  bramkowy ma Błyskawica (+47 wobec +44 Czarnych Jasło) i ona też zajęła pierwsze miejsce, rewanżując się Czarnym za poprzedni sezon.. Trzecie miejsce dla FC Bodrost, a czwarte dla Wisły.

•    W ostatnim swoim spotkaniu w sezonie Metropolitan Soccer League piłkarze Eagles pokonali hokejowym wynikiem Connection 7-6. Tak więc udane zakończenie sezonu wykazało, że Eagles stać było na dużo wyższą pozycję niż czwarta, na której się uplasował. Mistrzem został zespól Hellenic.

•    Zakończyła jesienną rundę Lowell Foods Liga Podhalańska – jedyna, którą pozostała przy systemie: jesień – wiosna. Pierwsze miejsce na półmetku zapewniła sobie Watra/Białka z 19 pkt, podobnie jak drugą lokatę Szaflary 11 – pkt. W stawce wciąż pięć drużyn, ale podobno od wiosny będzie szósta.

INNE SPORTY

•    W prawdziwie zimowych warunkach rozegrano w styczniu pierwszą eliminację najsilniejszej organizacji rajdowej w Ameryce – American Rally Association – Sno*Drift Rally ze startem w Atlancie (Michigan). Był to pierwszy start Piotra Feteli i Dominika Jóźwiaka w tej organizacji, do której nasza załoga przeniosła się z Rally America. I trudno wymarzyć sobie lepszy początek. Chicagowska załoga wygrała  rajd z dużą przewagą – aż 3.57 min, nad drugim w klasyfikacji Caneron Stely/Preston Osborn i oczywiście objęła prowadzenie w klasyfikacji ogólnej. Pierwsze miejsce w łącznej klasyfikacji utrzymał Fetela aż do szóstej eliminacji , a druga lokatę do końca sportowej rywalizacji. Niestety – wg regulaminu ARA do końcowej klasyfikacji uwzględnia się sześć najlepszych występów kierowcy, a nie wszystkie zdobyte w eliminacjach punkty. Gdyby tak było, to na czele zostałby Higgins z 119 pkt, ale na drugim miejscu znalazłby się  Piotr Fetela 108 pkt. Piotr wyprzedziłby McKennę 101 pkt., a dopiero na czwartym miejscu ukończyłby rywalizację Solbeg 97 pkt.

Fetela1Piotr Fetela ma powody do radości – jest dzisiaj  jednhym z najlepszych kierowców rajdowych Ameryki
Piotr Fetela uczestniczył w ośmiu z dziewięciu eliminacji. Wszystkie ukończył i to na wysokich pozycjach, – jedną wygrał,  dwukrotnie był trzeci, czterokrotnie czwarty i raz piąty. Był na pewno najrówniej jeżdżącym kierowcą w stawce.
Ostatecznie mistrzem ARA został David Higgins 114 kpt przed Barry McKenną 101 pkt i Oliverem Solbergiem 97 pkt. Czwarte miejsce przypadło Piotrowi Feteli  86 pkt.  Inny chicagowianin Grzegorz Bugaj sklasyfikowany został na 24 miejscu z 12 punktami,  a kolejny – Arkadiusz Gruszka na 40-tym miejscu z 2 pkt.

•    Ponad 150 tenisistów wzięło udział w dużym, trzydniowym turnieju Chicago Polish Tennis Association – Craftwood Open Tournament. W stawce oprócz reprezentantów Midwest, znaleźli się także  tenisiści  z N. Jorku i  Kolorado. To rekord frekwencji w turniejach Maćka Jóźwiaka.
W podsumowaniu całego sezonu najlepszym polonijnym tenisista okazał się Robert Lerka, który wygrał w kat.  4plus oprócz tego turnieju – kilka dalszych – m. in.  Victory Cup,  Geat Pumpkin Hoker i na koniec grudnia – Jóźwiak Holiday Bowl.

•    Natomiast w tenisie stołowym królował 17-letni Michał Wolski, który wygrał trzy z czterech dorocznych turniejów polonijnych oraz triumfował po raz trzeci z  rzędu w finałach TOP-16, stanowiących mistrzostwo polonijne Chicago.

•    Skończył się krótki,  kilkuletni mariaż Joseph Conrad Yacht  Club  i Waukagen Yacht Club.  JCYC powrócił do Chicago jako samodzielny Yacht Club i pod wodzą nowego komandora Marka Witkowskiego zapowiada w nowym sezonie wiele ciekawych regat.

•    W marcowych  golfowych „2019 Polonia Open by Żywiec”  na Florydzie triumfował 17-latek z Connecticut – Alek Mierzejewski. W stawce 110 uczestników zalazło się aż 26 golfistów z góralskiego klubu – Podhale/Białka Golf Club. I oni też zajęli wysokie pozycje – drugi był  Michał Kozub, trzeci Konrad Deka, 6. Ted Kalata 8. Łukasz Halupka, 9. Stan Galica. Z innego chicagowskiego klubu – Polonia Golf  Club najwyżej uplasowali się: 5. Jacek Kusznerko i 7. Marek Bidus.

•    83 golfistów stanęło do rywalizacji na polu Old Oak Country Club w Homer Glen w dorocznym turnieju Podhala Golf Club – Podhale Open by Żywiec. W grupie seniorów (over-60) najlepszy okazał się Lester Kwiecień. W kat. gross triumfował Łukasz Halupka, a w net Henryk Kowalczyk.

Podhale Open drugiePodhale Golf Club zadziwia m.in. frekwencją. Na zdjeciu uczestnicy turnieju “2019 Podhale Open by Żywiec”

•    Reprezentacja polonijnych golfistów USA po raz kolejny pokonała Kanadę, tym razem w Chicago –  20-8.  Dwudniowa rywalizacja przebiegała pod dyktando gospodarzy, którzy reprezentowani byli przez golfistów z trzech polonijnych klubów Chicago  –  PAGC, Podhale Golf Club i Polonię Golf Club.

golf ussa - knadaReprezenatcje USA i Kanady przed meczem…’
•    Doroczny, ósmy już match play pomiędzy PAGC i Podhale Golf Club wgrała po raz pierwszy ekipa z Północy 5-4. Walka była niezwykle zacięta.  PAGC prowadziło 4-2, później górale wyrównali na 4-4 i o końcowym wyniku zadecydował  pojedynek ostatnich par – ze strony PAGC Marka Bidusa i Adama Dziekońskiego, a  z Południa – Krzysztofa Kowala  i Irka Gierasiiuka. Walka toczyła się aż do ostatniego dołka, na którym dopiero padło rozstrzygniecie na korzyść  Północy.

•    W Orlando na Florydzie odbylłosię tygodniowe , organizowane rokrocznie przez Polish American Golf Club (PAGC) Chicago zgrupowanie polonijnych golfistów, nie tylko z Chicago.. W sobotę zakończył się czterodniowy turniej. Na półmetku czterodniowego turnieju prowadzili Andrzej Wojtaszek i Mateusz Placek – obaj po 165 uderzeń przed Igorem Matyjkiem 168 i Markiem Bidusem 171.  Znakomicie finiszował Marek Bidus, który w sobotę, w ostatnim dniu turnieju wysunął się na pierwsze miejsce

•    Wśród 45.000 uczestników ostatniego Maratonu w Chicago byli i rodacy –  ponad 10-sobowa grupa polonijnego  „Bieg-Am Group” na czele z jej prezesem – Damianem Bednorzem.  Dla niego był to 11-ty start w tym maratonie, a w ogółem był to jego już 42-gi maratonie. Z polskiej grupy najlepszy rezultat 2,40,05 uzyskał Jan Myrda, biegacz narciarski, specjalista od słynnego narciarskiego maratonu – American Birkebeier w Wisconsin, gdzie od  szeregu lat  należy do elity, plasując się kilkakrotnie w pierwszej 50-tce blisko 10-tysięcznej stawki.

•    W Keystone  Mnt (Kolorado) rozegrano na przełomie marca i kwietnia kolejne, XXI Polonijne Światowe Mistrzostwa w narciarstwie alpejskim
Lider po gigancie – Jakub Marusarz utrzymał prowadzenie, wygrywając slalom nieznacznie z Szymkiem Gąsienica Danielem. Trzeci był Szymon Wojciak. Wśród pań niezwodna była ponownie Renata Keen.

Koziolek-4Wprowadzona w  narciarskich mistrzostwach Polonii w Wilmot od dwoch lat rywalizacja w zawodach Koziolka Matolka  przyciaga do udzialu coraz wiecej dzieci

•    Ponad 100 uczestników z siedmiu krajów – Japonii, Polski, Bułgarii, Białorusi Kanady, Kostaryki i USA  wzięło udział w „ International  American Karate Kyokushin Champions”, organizowanych przez  klub KANKU. Na  zawody przyleciał założyciel karate kyokushin w Polsce – shihan Andrzej Drewniak. Bardzo silną ekipę przywiózł z Japonii  shihan Noriyuk  Tanaka. Japończycy  wyróżniali się zdecydowanie w rywalizacji – począwszy od  kategorii dzieci po dorosłych. Gościem był  shihan  Michael Monaco z Rochester (NY), a gościem specjalnym  Andrzej Gołota, który wręczał nagrody zwycięzcom.
•    Z Japonii powróciła w  połowie grudnia do Chicago trójka polonijnych  karateków, uczestniczących w Osaca (Japonia) w wagowych  mistrzostwach świata w karate kyokushin, oganizowanych prze International Karate Organization (IKO). Mistrzem świata został  Karol Nasuta, który wygrał trzy walki ,wszystkie z Japończykami. Nie udało się obronić tytułu sprzed roku Markowi Ociesielskiemu, który po dwóch wygranych walkach z powodu kontuzji nogi (naderwany przyczep mięśniowy)  musiał się wycofać.

b9bbd4eb-1Ponad 700 uczesników z 34 krajów  zgromadzily na starcie  MS w Osaka

Karol Nasuta zaczynał treningi karate kyokushin w Polsce w latach 90 tych, teraz kontynuuje w SEIKEN Dojo  Schaumburg  IKO Nakamura Karate Kyokushin pod okiem Sensei Marka Ociesielskiego.

6292f136-1Marek Ociesielski, Karol Macata i Grzegroz Stochmal w Osaka
SEIKEN – Dojo  działa od marca w Schaumburgu przy Roselle & Wise , treningi karate kyokushin  odbywają się w poniedziałki, środy i piątki od godz. 5 p.m i trening crossfit w niedziele o godz. 8.30 rano  Więcej informacji po nr telefonu 708-600-6847