Przed nami „Polish Ryder Cup”

Kolejnym ważnym wydarzeniem w świecie golfa w tym miesiącu będzie drużynowa potyczka golfistów Chicago z tzw, „Resztą Świata”, czyli reprezentacją Wschodniego Wybrzeża, Florydy i Kanady – „Polish Ryder Cup 2014”. Turniej rozgrany zostanie w dniach 26-27 września, a kapitan chicagowskiego teamu – Igor Matyjek ustalił skład  Chicago.
Wchodzi do niego ośmiu przedstawicieli Polonia Golf Club – Igor Matyjek (kapitan), Jacek Kusznerko , Józef Mucha, Casey Budz, Jerzy Kozera, Bart Homenda, Marek Bidus i Marcin Szostak, ponadto z Polish-American Golf Club – Marek Placek, Krzysztof Placek,  a z Podhala Golf Club – Stanley Galica i Joe Wciślak.
Przed pierwszym Polish Ryder Cup w roku 2006, jeden z jego pomyslodacow Jozef Mucha pisał:
/…/ W Polish Ryder Cup biorąi udział zawodnicy,  którzy swoim zaangażowaniem w polonijnym

/…/ W Polish Ryder Cup biorąi udział zawodnicy,  którzy swoim zaangażowaniem w polonijnym środowisku golfowym zasłużyli sobie na udział. Ponadto sporządzona jest tabela z odpowiednia punktacja za poszczególne turnieje i challenge, czyli po prostu ranking.
Turnieje Ryder Cup – jeśli się przyjmą w kalendarzu polonij-nych imprez i pozwolą na to możliwości organizatorów – po-winny być organizowane co drugi rok w Chicago, skąd jest jedna drużyna oraz w Nowym Jorku, Pensylwanii  Florydzie czy Kanadzie, skąd są zawodnicy z drugiej drużyny .Uczestnictwo w Ryder Cup jest nagrodą dla zawodników, więc ideą było pozyskanie sponsora który pokryłby koszty gry przez dwa dni turnieju, koszulek dla całej drużyny, pucharu oraz przyjęcia po turnieju. Jedynym kosztem zawodników w bieżącym roku jest zakwaterowanie, oczywiście dotyczy to drugiej drużyny spoza Chicago. Takie warunki zostały dopracowane na ten rok przez duże zaangażowanie Igora Matyjeka , Marka Bidusa oraz sponsora Sphinx Insurence (Krzysztof i Marek Placek). Na kolejne turnieje Ryder Cup w Chicago mile są widziane pomysły z innych organizacji golfa z Chicago. /…/

Tak rodził i Polish Ryder Cup. To byl rok 2006. Za nami już cztery takie turniejje, bowiem inicjatywa Jóżefa Muchy i drugiego pomyslodawc – Igora Mayjka spodobała  sie i te turnieje weszły na stałe do kalendarza poloninego golfa w Amerryce.. Dotychczasas rozegrano cztery edycje „Polish Ryder Cup”. Chicago wygrało trzy pierwsze; N. Jork – tylko jedną, ostatnią w 2012 rok. Zatem w serii prowadzi Chicago 3-1
Oto wyniki z poprzednich lat (gospodarze na pierwszym miejscu)
2006 – Chicago Team  – Polonia Team    15-9 pkt
2008 – Polonia – Chicago 10.5 – 13.5
2010 – Chicago – Polonia 20.5 – 3.5
2012 – Polonia – Chicago 13.5 – 10.5 pkt

Reprezentacja Chicago w roku 2010

12. osobowy skład reprezentacji Chicago wybierany jest w następujący sposób: ośmiu pierwszych wg rankingu i zasług dla polonijnego golfa; dwóch dalszych mianuje kapitan ekipy i dwójkę pozostałych – sponsor turnieju.  W tym roku sponsorem jest ponownie znana firma ubezpieczeniowa – North Central Insurance Brokers. Ponadto wyznaczeni są dwaj rezerwowi, którzy mogą zastąpić przed rozpoczęciem gry niedysponowanego w danym dniu zawodnika. W tym roku rezerwowymi zostali: Zenon Piersa i Stan Prędki
Kapitanem chicagowskiej ekipy jest Igor Matyjek, a w poprzednich turniejach byli nimi: 2006 – Marek Bidus; 2008 – Marcin Szostak; 2010 – Jerzy Kozera; 2012 – Marek Placek.
Turniej trwa dwa dni i odbywa się co dwa lata – na przemian w Chicago i N. Jorku. W ciągu dwóch dni rozgrywane są  trzy konkurencje – w pierwszym dniu dwie drużynowe i w drugim – indywidualna. Pierwsza z nich to tzw, rywalizacja  podwójna drużynowo. Dwóch zawodników z każdej ekipy gra swoją piłką, a do wyniku pary zalicza się lepszy wynik jednego z dwójki.
Tego samego dnia rozgrywana jest druga konkurencja – zawodnicy grają jedna piłeczką na przemian, aż wpadnie ona do dziury,
Suma punktów, która może uzyskać zespół w czasie dwudniowej rywalizacji wynosi 24 – jeśli oczywiście wygrałby wszystkie konkurencje, co dotychczas się nie zdarzyło..
Kapitan Chicago Team Igor Matyjek w rozmowie z nami przypomniał,  ze w reprezentacji grają ci, którzy zasłużyli sobie na to wcześniejszą dobrą grą i spełniają inne warunki – uczestnictwem  w turniejach, zachowaniem fair, itd.
Regulamin turnieju różni się od klasycznych turniejów golfowych. Ale chyba Polish Ryder Cup dostarcza jeszcze więcej emocji.
Zawodnicy chicagowskiego teamu mają swoje „recordy: najlepszmy legitymują się Igor Matyjek i Marek Bidus, którzy uczestniczyli we wszystkich dotychczasowych turniejach. Ich rezultaty są identyczne – obaj mają na koncie po 10 wygranych, po jednym remisie i jednej porażce. Inny z czołowych naszych golfistów Marcin Szostak nie wziął udziału we wszystkich spotkaniach, zatem jego rezultat jest słabszy – 8 wygranych i 4 porażki.
Cała trójka  przyszłym tygodniu, po kolejnej, piątej edycji „Polish Ryder Cup” zapewne poprawi swoje „recordy”.

Puchar, o który walczyć będą podczas następnego weekendu reprezentacje Chicago i N. Jorku