Porażka Polski w finale z USA

Nie udało się zdobyć Pucharu Narodów, ale zawodu młoda reprezentacja Polski, prowadzona przez Tomka Drążka na pewno nie sprawiła. Założeniem było wyjście z grupy, osiagnięto finał. Zespół jest młody, perspektywiczny: czterej nastolatkowie z Wisły (zabrakło Kapicy), do tego  22-latkowie z Podlasia – Kamil Bober, Bartek Krupiński, 22-latkowie Michał Grzywa i Łukasz Pieniażek, 25-letni Adnrzej Kaminski. Jedyni rutyniarze to Janusz Jelonkowski i Robert Sztejn.  Za rok ten zespół powinien być faworytem Pucharu. Po wygraniu grupy (z Bosnią 1-1 i Albanią 7-0) w pólfinale trafiliśmy na Hellas. Wyraźna przewaga Polski ,ale znakomicie dysponowany bramkarz rywali Dmtrij Medwiediew (w ub. roku wystepowął w Podlasiu) doprowadził do tego, że utrzymał się wynik bezbramkowy. Przez 7 minut grano w przewadze liczebnej – bez skutku. W końcu jednak bramka padła, chociaż dopie o w dogrywce –  w zamieszaniu podbramkowym Kamil Bober zachował sie przytomnie i dał nam finał.
W finale wyrównana gra do momentu 0-0, w  zamieszaniu  podbramkowym Polacy tracą jednak bramkę. W chwilę później grają w osłabieniu po tym gdy jeden z rezerwowych upomniał sie  o faul na Kamilu Boberze. Już po kilkunastu sekuadach gry w osłabieniu tracimy drugą bramkę. Taki wynik utrzymał się do przerwy.

pol-albaniaPolacy rozgromili Albanię 7-0 w meczu grupowym             Foto Jacek Jówko
Drugą połowę Polacy rozpoczęli mocnym uderzeniem – strzela bramkę Bober. W minutę później nastapił chyba przełomowy moment spotkania. Robert Sztejn wypracowął sytuację  Łukaszowi Klusce, który jednak nie trafia do bramki z pięciu metrów. Mogło być 2-2, a za chwile po kolejnej kontrowersyjnej decyzji sędziów – podyktowany urojony rzut wolny na przeciw bramki z siedmu metrów – kończy się utratą trzeciej bramki. W tym momencie losy finału zostały przesądzone. Zawodnikcy byli juz  zmęczeni, a na dodatek USA miało bardzo mocny skład wzmocniony kilkoma zawodnikami Storm (m. In. bramkarzem). Natoamiast polska reprezentacha oparta  była wyłąćznie na naszych zawodników.
Chciałbym podziękować Centrum Sport, któy ufundowął koszulki na ten mecz –   powiedział trener TOMEK DRĄŻEK. – Podziękowania dla naszych kibiców, którzy mocno dopingowali. Była to polska noc w Odeum, wsyscy nam  życzyli jak najlepiej, było słychać doping kibiców, na koniec chóralne: “Dziękujemy”.
Wystep Polaków podobał się. Prezydent lLgi  powiwdizął nam, że nie pamięta kiedy Polacy byli w finale, a nawet kiedy wyszli z grupy.

Mielismy apetyt na zgarnięcie całej puli , ale analizujac na chłodno trzeba przyznać, że Amerykanie byli lepszą piłkarsko drużyną . Przeciwstawiliśmy im determinację, wolę wali, zaangażowanie i dyscyplinę taktyczną. Tym niemniej uważam, ze osiągnięty rezultat jest dużym sukcesem – podsumowuje Tomek Drążek.
Miano MVP polskiej drużyny należy się Kamilowi Boberowi.

pl-albania2Gorący moment pod bramką Albanii                                                Foto – Jacek Jówko