Mocne uderzenie Podlasia i Arki

Minutą ciszy przed każdym meczem i  czarnymi opaskami na ramieniu wszystkich zawodników uczcili piłkarze Stawski Soccer League pamięć tragicznie zmarłych w katastrofie lotniczej od Smoleńskiem podczas inauguracji wiosennej rundy rozgrywek.

minutaMinuta ciszy przed meczem: Arka- Jagiellonia                            Foto – Wiesław Ksiązek

Aura dopisała, chociaż okresami przeszkadzał zbyt silny wiatr. Nie przeszkodził on jednak faworytom, którzy wygrali. Podlasie gładko pokonało Igloopol i umocniło sie na czele tabeli.  Podlasie zaczęło od ostrego strzelania – już w 2 min Newton Bowman trafił w słupek ,a dobitka Łukasza Kluski wylądowała na poprzeczce. Kilka dalszych  niewykorzystanych sytuacji, aż wreszcie  worek z bramkami rozwiązał Mario Zubek, który po dobrym zagraniu z głębi pola Toma Duńca wyszedł na pozycję  sam na sam i zdobył prowadzenie. Za chwile po indywidualnej akcji, Andrzej Kamiński w swoim stylu minął kilku obrońców i podwyższył na 2-0. Dalsze bramki były już tylko kwestią czasu.
W bardzo ważnym pojedynku zespołów czołówki Arka dość łatwo pokonała Jagiellonię 4-1. Wynik sugeruje wyraźną przewagę zespołu Darka Niewiarowskiego. Tak było w istocie.  Ale w I połowie – przy stanie 1-0 dla Arki, po faulu na Irku Baranie, Jagiellonia otrzymała rzut karny. Pewny zazwyczaj egzekutor Damian Łysek uderzył w prawy róg  , ale bramkarz Kuba Bortnik – nota bene najlepszy zawodnik Arki na bosku –  zdołał sparować piłkę na róg. A w minutę później po kontrze padła druga bramka dla Arki, Tak iwięc zamiast 1-1, zrobiło  się 2-0 i w praktyce było… po meczu.

wojnowsk-na-2-0Tak padła druga bramka dla Arki w meczu z Jagiellonią – zdobył ją Piotr Wojnowski

Foto Jacek Jówko

Arka pewnie zmierza po tytuł wicemistrza ligi, ale strata 5 punktów do lidera, Podlasia jest  już chyba nie  do odrobienia.
Nie zobaczyliśmy już na ławce trenerskiej Rafała Ruty, który nie zdołał uzgodnić z kierownictwem klubu warunków  po niespełna pół roku pracy – zrezygnował z prowadzenia zespołu. Ruta wraca na boisko – podobno będzie grał w Błyskawicy North w Il. Sopccer A.H. Soccer League, czyli w  lidze odlboyów.
Jagiellonia poniosła spore straty kadrowe. Jak mi powiedział w trakcie wczorajszego meczu prezes Zenon Milewski odeszli z drużyny Łukasz Żukowski i bramkostrzelny Rumun Vlad Baicu. Nie gra także Michał Tracewicz, odznaczający się mocnym uderzeniem. Tak więc atak „Jagi” przestał w praktyce istnieć. Wzmocnień na razie nie widać.
– Pierwsze śliwki robaczywki – posumował trener Jagiellonii Piotr Dąbek. –  Nie udały nam się przygotowania do sezonu, mieliśmy tylko jeden sparring. Braki w składzie, musimy grać tymi zawodnikami, których mamy.
W meczu zespołów środka tabeli  Capitol Czami Jasło i Lechia podzieliły się punktami. Długo prowadził Capitol, ale po przerwie cofnął się do obrony ,a ambitnie grająca Lechia mocno przycisnęła i wyrównanie wisiało w powietrzu. Kilkakrotnie dobrze spisał się bramkarz Jacek Remian, ale na 3 min, przed końcowym gwizdkiem popełnił błąd, licząc, że po dośrodkowaniu Jakuba Nowackiego z rzutu wolnego piłka wyjdzie poza końcową linie. Tymczasem w tłoku podbramkowym minęła ona wszystkich i… wpadła do siatki.
Polonez grał ze Stalą Mielec. Dla mielczan był to mecz za 6 punktów i jedna z ostatnich szans w walce o utrzymanie się w I lidze. I nie zawiedli, po bardzo dobrej grze wygrali z faworyzowanym Polonezem 2-0.
W II lidze nieoczekiwanej porażki doznali Czarni. W meczu dwóch góralskich teamów przegrali z Duchami 2-3. Ich potknięcie wykorzystał Szymański, który po wygraniu  z Hetmanem 3-1 zrównał się punktami z Czarnymi. Zespół Darka Lewandowskiego zajmuje jednak nadal trzecie miejsce, bowiem ma gorszy bilans bramek (a w bezpośrednim meczu tych zespołów padł remis). Samodzielnym liderem zostało Zagłębie, które rozgromiło Lecha 6-0.
Team Pawła Bartusiaka jest najpoważniejszym kandydatem do pierwszego miejsca na mecie rozgrywek, natomiast o drugie, premiowane awansem do I ligi miejsce toczyć się będzie do końca walka pomiędzy Czarnymi i Szymańskim.

opaskaCzarna opaska na ramieniu Józefa Wojtaszka z Jagiellonii              Foto – Wiesław Książek

Oto wyniki i aktualne tabele.

I liga
PODLASIE – IGLOOPOL 5-1 (2-1)
Bramki: Andrzej Kamiński 2, Mario Zubek,  Robert Sztejn i Piotr Leszczyk z rzutu karnego – Krzysztof Maślak
8.Igloopol        8    2    6-19

bramka-na-1-1Po dalekim uderzeniu z rzutu wolnego Jakuba Nowackiego (Lechia) piłka znalazla się w siatce Capitolu Czarnych Jasło.

SZYMAŃSKI – HETMAN 3-1 (1-1)
Bramki: Jacek Hickiewicz z rzutu karnego, Piotr Doś i samobójcza – Michał Wiater
1. Zagłębie        7    17    38-12
2. Czarni        7    14    27-11
3, Szymański    7    14    13-10
4. Duchy        7    10    15-20
5. Hetman        7    6    12-19
6. Krystyna’s Team    6    6    12-19
7. Lech        7    1    3-29