Kolejny sukces Jana Myrdy

W swoim dziesiątym starcie w słynnym narciarskim maratonie – „American Birkebeiner 2015” Jan Myrda znów poprawił swój życiowy rekord – zajął 34. miejsce, awansując o dwie pozycje  porównaniu z ub, rocznym rezultatem. Miejsce w pierwszej pięćdziesiątce tego maratonu było od lat marzeniem tego biegacza,.

Jan Myrda podczs sobotniego biegu “American Birkebeiner”

Dostał się do niej w 2013 roku , zajmując 43 pozycję, przed rokiem był 36, a w sobotnim biegu – 34.

„ American Birkebeiner 2015” rozegrany został przy padającym śniegu i niezbyt mroźnej temperaturze. Jan Myrda, zaliczany do Elity, startował w pierwszej fali, czyli wśród 200. najlepszych biegaczy. Jak mówi, nieco słabiej zaczął bieg i nie zdołał utrzymać się w czołówce. Drugą część pobiegł już znacznie lepiej, wyprzedził szereg konkurentów, ale do ścisłej czołówki nie zdołał już dołączyć. Tym niemniej 34. miejsce to ogromny suckes Polaka.
W biegu dominowali Włosi i  Fracuzi. Najlepszy  z biegaczy amerykańskich – Alexander Treiner zajął szóste miejsce.
Wraz z Jankiem Myrdą w głównym biegu na dystansie  51 km startował inny  biegacz Palos Hills – Krzysztof Karpiel. To był debiut tego 41-letniegi biegacza w American Birkebeiner. Rozpoczynał bieg aż z  ósmej fali, czyli bardzo daleko za czołówką i w efekcie zajął 1395 miejsce. Natomiast kolejny biegacz chicagowski – Stanisław Borzęcki startował na dystansie 54 km w stylu klasycznym, w którym uplasował się w trzeciej setce.,
Jan Myrda zanotował zatem kolejny sukces, a ponadto po raz drugi z rzędu wygrał rywalizację  w kategorii wiekowej 40-45 lat,’

Oto wyniki głównego biegu na dyst. 51 km stylem wolnym:
1.    Sergio Bonaldi (Włochy) 2.12.21.1; 2. Christopher Perrilat-Collome (Włochy) – strata 0.5 sek; 3. Benoit Chauvet (Francja) – strata 1.7 sek;…. 34. Jan Myrda 2. 39.397 godz (strata do zwycięzcy – 17 min, 18.06 sek.); 1395. Krzysztof Karpiel 3. 48.81.1 godz,.