Jaki był rok 2022 w polonijnym sporcie Chicago?

Dobiega końca 2022 rok. To okazja do skrótowego podsumowania – jaki był rok 2022 w polonijnym sporcie Chicago? Jakie były plusy i jakie minusy?.
Krótkie podsumowanie zacznijmy od przypomnienia kilku indywidualnych osiągnięć. Agata Smetaniuk zdobyła na Mistrzostwach Świata Karate WUKF, które odbyły się w Fort Lauderdale na Florydzie dwa złote medale – jeden w najbardziej elitarnej kategorii (21-35 lat), a drugi w swojej kategorii wiekowej, czyli 40-45 lat. Jest ona również trenerem kadry amerykańskiej juniorów.
Klasyczne karate kyokushin, reprezentuje polonijny KANKU Club – Leszka Samitowskiego, który za rok obchodzić będzie 35-lecie istnienia. Ponieważ nie doszły do skutku mistrzostwa świata w Japonii, najważniejszą w roku dla nich próbą były Międzynarodowe Mistrzostwa Ameryki w listopadzie w Rochester (Nowy Jork). Skromna, zaledwie 6-osobowa mieszana w składzie ekipa KANKU wywalczyła tam pięć medali, z których trzy przypadły Polakom – Złote medale zdobyły Weronika Drab – i Natalia Panek; srebro przypadło Sebastianowi Bonisławskiemu. Drużynowo bezapelacyjnie triumfowali karatecy KANKU.
Przejdźmy do piłki nożnej. Trzy nasze kluby zadebiutowały w ogólnoamerykańskiej United Premier Soccer League. W debiucie najlepiej wypadli Czarni Jasło, który wygrali bez porażki wiosenny sezon w swojej dywizji, później półfinał play off i potknęli się dopiero w finale. Mniej szczęścia wiosennej edycji miał Eagles, który nie zakwalifikował się do play off. Natomiast w jesieni Wisłoka po zajęciu drugiego miejsca w dywizji, odpadła w półfinale play off. Tak więc ten eksperyment powiódł się połowicznie. Pochwalić trzeba jednak odważnych za wyjście poza „opłotki”. Kolejne próby w UPSL – już na wiosnę – powinny dać jeszcze lepsze rezultaty.
Po tym, gdy polonijne kluby przed szeregu laty opuściły ligę Metropolitan, a niewiadoma jest przyszłość ligi National z Wartą, największym powodzeniem cieszy się obecnie Premier Soccer League of Chicagoland. Tam polonijne teame odgrywały w tym roku znaczącą role, chociaż mistrz z 2021 roku czarni Jasło zajęli w ostatnim sezonie dopiero czwarte miejsce. Pocieszeniem dla dla trenerów Macieja Orłowskiego i Tadeusza Ciężkiego było zdobycie pucharu stanowego przez zespół under-23. . Ze zmiennym szczęściem występował w tym roku Eagles
Nie był to udany rok dla Wisly Chicago, która w ligowych bojach nie odgrywała większej roli. Ten najstarszy poza granicami Polski polski klub obchodziłJubileusz 95-lecia. Ponad 300 osób przybyto do Allegra Banquet Hall na bankiet SAC Wisły Chicago z okazji 95-lec ia istnienia. Z Krakowa dotarli byli piłkarze Wisły Kraków – Kazimierz Kmiecik i Marek Motyka. Obecny był inny znany piłkarz, przyjaciel wiślaków – Jerzy Podbrożny. Jubileuszowy rok Wisły przebiegał w sumie skromnie, Ale za 5 lat na 100-lecie będzie inaczej.
W niezmienionym, 10-zepoolowym składzie grała góralska liga której nazwa od jesieni brzmi: Sling TV Liga Podhalańska. Czwarty w historii klubu tytuł wywalczyła w lipcu Orawa. Pozostaje ona – obok lidera na półmetku Ratułowa, Baciarów, Watry/Białki jednym z faworytów rundy wiosennej.
Wiele sukcesów zanotowały młodzieżowe zespolu obu naszych Akademii – AAC Eagles Pawła Otachela i HDS Eagles Tomka Drążka.
W świecie tenisa stołowego nastąpiło pożegnanie z TOP-16, turniejem, który wyłaniał nieoficjalnego mistrza Poloniil. Organizator polonijnych turniejów – Wojtek Wolski zapowiada zmiany w zasadach ich rozgrywania Będzie ich co najmniej siedem w roku i w większym stopniu będą w nich brali udział przedstawiciele innych krajów. Tym niemniej nie ulega kwestii, ze nadal nr 1 na ping-pongowych stołach pozostaje Wolski. Brał udział tylko w jednym polonijnym turnieju, który łatwo wygrał, ale triumfował ponadto w pięciu amerykańskich.
Hokej do przodu! Podhale Chicago po długim okresie, w którym nie odgrywało większej roli w amatorskiej lidze na Południu, postanowiło przejść do….bardziej wymagającej ligi w Romeoville. I co się okazało? W gronie 14 zespołów Podhale należy do czołówki. Grającemu menadżerowi Ryszardowi Tyrale udało się zmontował silniejszy skład, a z Polski doleciał bramkostrzelny Mariusz Jastrzebski. I wyniki są!
Natomiast na Północy powstał jeszcze jeden hokejowy klub Handymen over-40, założony przez byłego sędziego piłkarskiego – Piotra Jelenia,. Pomaga mu Paweł Bartusiak, prezes chicagowskiego Zagłebia Sosnowiec, które przed kilku lat zawiesiło działalność.
Klub narciarski TATRY będzie niebawem obchodził 50-lecie istnienia. Pod nowym kierownictwem na czele z prezesem Szymonem Gasienicą Danielem zapowiada zmiany — na razie przeniesiono Międzynarodowe Mistrzostwa Polonii w Kolorado do ekskluzywnego Aspen.
Golf także zapisze ten rok na plus. Zawiesiła wprawdzie działalność Polonia Golf Club, ale inny klub na Północy – PAGC wyraźnie się wzmocnił; a jego zimowe zgrupowanie w Orlando na Floydzie cieszą się ogromnym powodzeniem. Podobnie jest na Południu – tam tez nie brakuje świetnych golfistów, a liga Białka Cup to coś zupełnie nieprawdopoodobnego – 13 turniejów, które wyłaniają aktualnego mistrza. Tym razem po raz drugi tytuł wywalczył Stanisław Maciata.
W żeglarstwie wyróżnił się Polish ChicagpYacht Club, który – poza startami w regatach – zorganizował w tym roku szereg ciekawych imprez i spotkań, a jego komandor Marzena Oberski została doceniona przez powierezenie jej funkcji wicekomandora Międzynarodowej Federacji Polonijnych Klubów Żeglarskich.
Minusem w polonijnym sporcie było niedojście do skutku kolejnego sezonu w Polonijnej Lidze Siatkówki, bowiem chęć startu wyraziły tylko cztery zespoły. Kiedyś było ich nawet 14, Oby to nie był początek końca tej pożytecznej ligi, w której pracuje zaledwie kilka osób na czele z prezesem Szymkiem Gierutem i Kamilem Anyżem.
***
W niedziele 1 stycznia tradycyjny Noworoczny Trening piłkarzy Cracovii i ich przyjaciół w samo południe w Schiller Park. Rozpoczną się nowe emocje, I oby ich w polonijnym sporcie w roju 2023 nie brakowało.

WIESŁAW KSIĄŻEK