Zaproszenie na imprezy 100-lecia polskiego żeglarstwa

MUZEUM POLSKIE W AMERYCE I NARODOWE MUZEUM MORSKIE W GDAŃSKU PREZENTUJĄ:

100 LAT POLSKIEGO ŻEGLARSTWA – Wystawę celebrującą 100 lat polskiego żeglarstwa, 17 sierpnia – 15 marca 2025 roku.
Początki nowożytnego turystycznego żeglarstwa polskiego datuję się na przełomie XIX i XX wieku na terenach położonych z dala od terenów rdzennie polskich. Polacy żeglowali w Rydze, Odessie, Trieście, po wodach niemieckich, nad jeziorem Ilmen, w Petersburgu, Kijowie i na wodach Złotego Rogu koło Władywostoku. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wracali do kraju jachtsmeni z całego świata i razem z tymi z nad Wisły i Jeziora Charzykowskiego stawiali podwaliny pod nowoczesne żeglarstwo. Pierwszy polski klub żeglarski założono w Chojnicach w 1922 r. Jacht Klub Polski powstał dwa lata później….
***
Wystawa 100 lat polskiego żeglarstwa zaprasza zwiedzających do wgłębienia się w fascynującą historię morską Polski oraz zapoznania się z rozwojem żeglarstwa na przestrzeni ostatniego stulecia. Wystawa prezentuje polskie środowisko żeglarskie i dokumentuje historyczne rejsy transatlantyckie żeglarzy z Polski i Chicago, w tym rejs legendarnego jachtu Dal, którego kapitanem był Andrzej Bohomolec oraz rejs Poleszuka, żaglowca zwiadowczego z załogą pięciu młodych polskich harcerzy. Obie te żaglówki zawinęły do portu w Chicago.


Grupa poolonijnyhch jachtów po kolejnych regatach…

Eksponaty żeglarskie, materiały archiwalne i dzieła sztuki o tematyce marynistycznej tworzą piękny wątek wystawy, będącej wspólnym dziełem Muzeum Polskiego w Ameryce i Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Wśród różnych skarbów znajdują się smagane wiatrem bandery, modele żaglowców z Wystawy Światowej z 1939 roku, pamiątki związane z Ligą Morską w Ameryce i Polskim Związkiem Żeglarskim, a także pamiątki związane z Joseph Conrad Yacht Club i Polish Yacht Club Chicago. Pragniemy także uhonorować przeszłych i teraźniejszych żeglarzy oraz przybliżyć ten piękny styl życia nowemu pokoleniu

WERNISAŻ: piątek, 16 sierpnia 2024 r., godz. 7-9 p.m., z poczęstunkiem i koncertem szant w wykonaniu polskiej grupy szantowej Młynn. Wydarzenie otwarte dla publiczności.
Oto fragment zaproszenia na chicagowskie obchody 100-lece polskiego żeglarstwa, umieszczone na stronie Polish Yacht Club Chicago.


– W piatek o godz 7:00 pm rozpoczynamy oficjalnie wystawę nie tylko z okazji 100-lecia powstania Związku Zeglarskiego ale również historii polonijnego żeglarstwa w Ameryce Północnej. Wstęp wolny – oczywiście oprócz części oficjalnej – perełeczka – wystąpi zespół MLYNN. Nasz kochany zespól MLYNN będzie celebrował z nami. Prosimy o przybycie w koszulkach klubowych lub w białych koszulach i granatowych spodniach.
Nastepnego dnia, w sobotę 17 sierpnia przy kei w Montrose spotykamy sie na regatach z tego powodu a wieczorkiem na kei w Montrose MLYNN bedzie koncertowal. Po prostu trzeba być…

REGATY Z OKAZJI STULECIA POLSKIEGO ŻEGLARSTWA: Sobota, 17 sierpnia, godz. 10-15, w Montrose Harbor (Spotkanie we współpracy z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku; organizatorem tych regat z ramienia Muzuem Polskiego w Chicago jest chicagowski żeglarz – Bogdan Ogórek.
***
Pierwszy polonijny klub żeglarski – Joseph Conrad Yacht Club został założony 2 listopada1969 roku.. Jak wspominał jeden z najstarszych polonijnych żeglarzy,, w latach późniejszych kilkakrotny komandor JCYC –Izydor Ryzak.... – „Zaczęło się to od lata 1969, kiedy przypłynęli do Chicago bracia Ejsmontowie.. Pobyt legendarnych żeglarzy był jakby dopingiem dola nas – wspominał Izydor Ryzak w „Sporcie Polonijnym 2001”, -. Wtedy spotkaliśmy się po raz pierwszy – wraz z Henrykiem Lubertem i Ireneuszem Gieblewiczem Doszliśmy do porozumienia, by założyć polski klub żeglarski w Chicago. Bractwa żeglarskiego w tamtych latach spotkać można było sporo, także wśród licznych uciekinierów z Polski.
Pierwszym komandorem kluchu żeglarskiego JCYC został Henryk Luber.

“Sy Solidarity kpt. Andrzeja Piotrowskiego w pełnel krasie..

.
Przypłynięcie do Chicago w połowie lat 80-tych kpt. Andrzeja Piotrowskiego na jachcie „S/y Solidarity” było znaczącym momentem w dalszym rozwoju żeglarstwa i zainteresowania Polonii tym sportem. Ale to już temat na na oddzielne omówienie.