XVIII Światowe Mistrzostwa Lekarzy Polonijnych

Na stoku Campo Scuola w Alpach Włoskich odbyły się XVIII Światowe Mistrzostwa Lekarzy Polonijnych w Narciarstwie Alpejskim. Mistrzostwa zorganizował prezes KS „Bronek”, honorowy prezes Związku Lekarzy Polskich w Chicago dr Bronisław Orawiec.

Grupa uczestników mistrzostw

Zimowisku sprzyjała niepowtarzalna zimowa sceneria alpejska oraz piękna, słoneczna aura. Podczas Mistrzostw na stoku Campo Scuola (1921 m) były wyśmienite warunki śniegowe. Do koñcowej punktacji liczono sumê dwóch najlepszych z trzech przejazdów.

W zimowisku uczestniczyło 285 osób z 14 państw: Anglii, Austrii, Brazylii, Danii, Francji, Litwy, Niemiec, Norwegii, Polski, Tajlandii, Szwajcarii, Szwecji, Stanów Zjednoczonych oraz Włoch. W zawodach startowało 51 narciarzy. Patronat nad zawodami sprawowały: Naczelna Rada Lekarska (NRL) w Warszawie, Okręgowa Izba Lekarska (OIL) w Krakowie, Federacja Polonijnych Organizacji Medycznych (FPOM), Polskie Towarzystwo Medyczne (PTM) w Niemczech oraz Związek Lekarzy Polskich (ZLP) w Chicago.

Czołowi zawodnicy XVIII ŚMLP w NA. Od lewej: Zygmunt Kahl (Niemcy), Bronisław Orawiec (USA), Maria Mituś-Kenig i Jakub Kenig (Polska).

Wśród dzieci młodszych (do 10 lat) I miejsce zdobył Julian Poloński przed swoją młodszą siostrą Idą Polońską (Polska) oraz Grażyną Borchardt (Niemcy). W grupie starszej dzieci I miejsce zajął Antoni Gruba (Polska).
W grupie lekarskiej pań powyżej 65 r.ż. I miejsce zajęła Ewa-Maria Maciejewski (Niemcy). W grupie 40-65 lat I miejsce zajęła Klaudia Krzyżanowski, II – Bożena Kilarski, III – Mariola Jabłoński (wszystkie z Niemiec). W grupie poniżej 40 r.ż. I miejsce zajęła Maria Mituś-Kenig (Polska), II – Alicja Kazala (Niemcy), III – Alexandra Fisch (Szwecja).

Na trasie slalomu giganta Bronisław Orawiec. Campo Scuola. Livigno, Alpy Włoskie

Wśród lekarzy grupy powyżej 70 r.ż. zwyciężył Zygmunt Kahl (Niemcy, aktualnie instruktor narciarski), II miejsce zdobył Grzegorz Opala (Polska), a III pozycję Józef Mazurek (USA). W grupie lekarzy (60-70 r.ż.) najlepszym okazał się Lech Poloński (Polska), na drugim miejscu uplasował się Bronisław Orawiec (USA), a natrzecim – Antoni Blaschyk (Niemcy). W grupie 40-60 lat I miejsce wywalczył Michał Malinowski, II miejsce zajął Zbigniew Jabłoński, a III – Markus Winkler (wszyscy z Niemiec). W grupie poniżej 40 r.ż. I miejsce zdobył Jakub Kenig, a II – Michał Kłosiński (obydwaj z Polski).

Komisja rejestracyjna podczas zapisów na zawody. Od lewej: Barbara Opala, Bożena Lukoschek, Teresa Spychalska-Mauritsch, Irena Weder, Barbara Gniatkowska, Bronisław Orawiec, Alicja Błaschyk, Danuta Kostecka, Halina Woś.
W klasyfikacji generalnej lekarzy z uwzględnieniem wieku wg przelicznika FIS I miejsce wywalczył po raz pierwszy Zygmunt Kahl (Niemcy), II miejsce zajął Lech Poloñski (Polska), a III – szesnastokrotny zwycięzca Bronisław Orawiec (USA).
W konkurencji drużynowej I miejsce zdobyli Jakub Kenig i Michał Kłosiński (Polska), II miejsce – Zygmunt Kahl i Antoni Blaschyk (Niemcy), a III – Bronisław Orawiec i Janusz Pławner (USA). W grupie rodzin i sympatyków wśród pań grupy starszej zwyciężyła Maria Kowollik (Niemcy) przed Iwoną Krempels (Niemcy) i Heleną Gaweł (Polska), natomiast w grupie młodszej I miejsce zdobyła Wiktoria Kilarska (Niemcy), II – Marta Mental (Polska), a III – Renata Kluź (Polska). Wśród panów grupy starszej I miejsce zajął Christian Kowollik (Niemcy), II – Bogdan Pilch (Polska), a III – Jacek Gniatkowski (Niemcy). W grupie młodszej I miejsce zajął Dariusz Poloński (Polska) przed Krzysztofem Kêkusiem (Polska) i Albertem Kilarskim (Niemcy).

Od lewej: dr Danuta i dr Zbigniew Kostecki, dr Bronisław Orawiec

Grupa pań lekarek poniżej 40 r.ż. z dyplomami: Alexandra Fish, Maria Mituś-Kenig, Alicja Kazala.

Sponsorzy Mistrzostw: dr Maciej Hamankiewicz – prezes NRL (Warszawa), dr Jacek Tętnowski – przewodniczący Komisji ds. Kultury, Sportu i Rekreacji NRL oraz OIL (Kraków), prof. Andrzej Matyja – prezes OIL (Kraków) i dr Jerzy Kękuś – dyrektor NZOZ „Medicina” (Kraków), prof. Grzegorz Opala – Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Neurologii Wieku Podeszłego (Katowice), prof. Marek Rudnicki – prezes FPOM (Chicago), prof. Lech Poloñski – Polska Grupa Medyczna im. Polonii OEwiata (Zabrze), dr Bogdan Mi³ek – prezes KPN i PTM (Niemcy), dr Jan Gniadek z żoną dr Barbarą Gniadek – dyrektorzy NZOZ „Twoje Zdrowie” (Katowice) oraz dr Bronisław Orawiec – Cardiology (Chicago).’

Uroczyste zakończenie Mistrzostw odbyło się w hotelu Intermonti w Livigno. Imprezę prowadził dr Bronisław Orawiec, który, podsumowując program sportowy zimowiska, podkreślił korzystny wpływ sportu na zdrowie fizyczne i psychiczne uczestników. Dr Orawiec gorąco podziękował organizacjom za wieloletni patronat nad Mistrzostwami, sponsorom za ufundowanie pięknych trofeów, a Komisji Sędziowskiej za pomoc w sprawnym przeprowadzeniu zawodów. Uczestnikom Mistrzostw złożył gratulacje i życzenia dalszych sukcesów sportowych. Zapalonym kibicom podziękował za wspaniały doping, natomiast uczestnikom zimowiska za stworzenie serdecznej, rodzinnej atmosfery.
Dyplomy, puchary, medale oraz nagrody i upominki zwycięzcom (trzy pierwsze miejsca w poszczególnych grupach) wręczali: dr Danuta Kostecka, dr Leszek Badacz, dr Jan Gniadek, dr Jerzy Kękuś, dr Bogdan Miłek, prof. Grzegorz Opala, prof. Lech Polonski oraz dr Bronisław Orawiec. Wszyscy uczestnicy Mistrzostw otrzymali dyplomy. W sumie wręczono 30 medali, 44 puchary oraz 125 dyplomów Warto podkreślić, że piękne medale z sylwetką narciarza upamiętniające XVIII OEwiatowe Mistrzostwa Lekarzy Polonijnych w Narciarstwie Alpejskim zostały wyprodukowane specjalnie na Mistrzostwa w mennicy w Krakowie.

Widok na Alpy z Campo Scuola – stoku narciarskiego, na którym rozegrano XVIII ŚMLP w Narciarstwie Alpejskim