XVI Światowe Mistrzostwa Lekarzy Polonijnych w Narciarstwie Alpejskim KS “Bronek”

W Alpach austriackich na stoku Heuberg Arena odbyły się  XVI Światowe Mistrzostwa Lekarzy Polonijnych w Narciarstwie Alpejskim.  Organizatorem Mistrzostw był honorowy prezes Związku Lekarzy Polskich w Chicago dr Bronisław Orawiec. Niepowtarzalna zimowa sceneria alpejska oraz piękna, słoneczna aura sprzyjała  Mistrzostwom. Na stoku Heuberg Arena (1550 m) były wyśmienite warunki śniegowe. Austriacka szkoła narciarska Skischule-Kleinwalsertal  przygotowała trasę narciarską, a bramki do slalomu giganta ustawił dyrektor Egon Haller. Do końcowej punktacji zaliczano sumę dwóch najlepszych przejazdów.

Wśród dzieci młodszych (do 10 lat) I miejsce zdobyła Victoria Kocowska, II pozycję zajął Antoni Gruba, a III – Michał Szaleniec. W grupie starszej: I miejsce – Marek Kękuś, II – Katarzyna Perkowska. Najmłodszym uczestnikiem Mistrzostw był czteroletni Julian Poloński (Polska).
W grupie lekarskiej pań powyżej 60 r.ż. I miejsce zajęła Ewa Maciejewski, a w grupie 35-60 lat Bożena Kilarski (Polska) przed Mariolą Jabłoñski (Niemcy). W grupie poniżej 35 r.ż. I miejsce – Maria Mituś-Kenig, II – Bogna Pierzchała (Polska).

Czołowi zawodnicy Mistrzostw. Od lewej Piotr Kluzik (Niemcy), Bronisław Orawiec (USA), Markus Winkler (Niemcy)

Wśród lekarzy grupy powyżej 65 r.ż. zwyciężył Piotr Kluzik (instruktor narciarski, Niemcy), II miejsce zdobył Leszek Poloński (Polska), a III pozycję – Antoni Blaschyk (Niemcy). W najliczniejszej grupie lekarzy (50-65 r.ż.) zwyciężył Bronisław Orawiec (USA). Na drugim miejscu uplasował się Markus Winkler (Niemcy),  a trzecie miejsce zajął Marek Rudnicki (USA). W grupie 35-50 r.ż. I miejsce zdobył Adam Pierzchała przed Sebastianem Lenkiewiczem  (Polska). W grupie poniżej 35 r.ż., najlepszym okazał się Jakub Kenig przed Marcinem Sodowskim i Maciejem Matyją (Polska).

Grupa uczestników XVI Światowych Mistrzostw Lekarzy Polonijnych w Narciarstwie Alpejskim. Heuberg Arena

W klasyfikacji generalnej lekarzy z uwzględnieniem wieku wg. przelicznika FIS I miejsce wywalczył Piotr Kluzik (Niemcy), II miejsce zdobył Bronisław Orawiec (USA), a na III pozycji uplasował się Lech Poloñski  (Polska).
W konkurencji drużynowej I miejsce zdobyli Jakub Kenig i  Marcin Sodowski  (Polska), II miejsce – Piotr Kluzik i Antoni Blaschyk (Niemcy), a III – Bronisław Orawiec i Marek Rudnicki (USA).
W grupie rodzin i sympatyków wśród pań grupy starszej zwyciężyła Iwona Krempels (Niemcy), natomiast w grupie młodszej Marta Mental (Polska) przed Natalią Musiał (Niemcy). Wśród panów grupy starszej I miejsce zdobył Łukasz Lorenowicz, II – Henrik Krisch (Niemcy), a III – Marek Krzyżanowski (USA). W grupie młodszej I miejsce zajął Dariusz Poloñski przed Krzysztofem Kêkusiem (Polska).
Sponsorzy Mistrzostw: dr Maciej Hamankiewicz – prezes NRL oraz dr Jacek Tętnowski – przewodniczący Komisji ds. Sportu i Turystyki przy NRL (Warszawa), prof. Andrzej Matyja i dr Jerzy Kękuś – dyrektorzy NZOZ  „Medicina”  (Kraków), dr Jan Gniadek z żoną dr Barbarą Gniadek – dyrektorzy NZOZ „Twoje Zdrowie” (Katowice),  prof. Grzegorz Opala – Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Neurologii Wieku Podeszłego (Katowice), prof. Lech Poloñski – Polska Grupa Medyczna im. Polonii Œwiata (Zabrze), prof. Marek Rudnicki – prezes FPOM (Chicago), dr Bogdan Mi³ek – prezes  PTM (Niemcy) oraz dr Bronisław Orawiec – Cardiology (Chicago).

Od lewej: Józef Mazurek, Marlene, Kornelia Król, Joanna Rudnicka, Grażyna Orawiec, Marek Rudnicki, Bronisław Orawiec, Jadwiga Król, Janusz Pławner.

Uroczyste zakończenie Mistrzostw odbyło się w Aparthotel, Kleinwalsertal, Austria.  Imprezę prowadził dr Bronisław Orawiec, który w swoim wystąpieniu m.in. powiedział: …XVI Światowe Mistrzostwa Lekarzy Polonijnych w Narciarstwie Alpejskim przechodzą do historii sportu lekarskiego. Tegoroczne zawody dostarczyly nam również moc wrażen, głębokich przeżyć i emocji. Sport narciarski czyni nas młodszymi i zdrowszymi.  Wiadomo bowiem, że „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Gratuluję uczestnikom Światowych Mistrzostw Lekarzy Polonijnych w Narciarstwie Alpejskim sukcesów. Kibicom dziękuję za doping. Uczestnikom zimowiska dziękuję za serdeczną atmosferę…

Zwycięzcy w klasyfikacji generalnej wg. FIS. Od lewej: sponsor pucharów, prezes OIL w Krakowie Andrzej Matyja, Bronisław Orawiec (II) USA, Piotr Kluzik (I) Niemcy, Lech Poloński (III) Polska. Aparthotel, Kleinwalsertal Austria. 23 marca 2012.

Grupa dzieci z pucharami. Z lewej Jerzy Kękuś, z prawej B. Orawiec
W sumie wręczono: 42 puchary, 110 dyplomów oraz 25 medali. Wszyscy uczestnicy Mistrzostw otrzymali dyplomy. Warto podkreślić, że piękne medale z logo KS „Bronek”, sylwetką narciarza oraz napisem upamiętniającym  XVI Światowe Mistrzostwa Lekarzy Polonijnych w Narciarstwie Alpejskim zostały wyprodukowane specjalnie na Mistrzostwa w mennicy w Krakowie.