Polonia wygrywa z Litwinami

Bardzo udany okazał się  rozegrany w sobotni wieczór w hali w „Five Season Sports Club” w Northbrook pojedynek pomiędzy reprezentacją polonijnych tenisistów Chicago a zespołem litewskim. Po bardzo zaciętych pojedynkach Polonia wygrfałaa 9.5-9, chociaż w setach padł remis 17-17.
Zgłosiło się  tak wielu chętnych do gry, że poszerzono w związku z ym skład o czterech zawodników – ostatecznie było ich 12 w podstawowym składzie. Po grach singlowych Polonia prowadziła 15-10,  w deblach niestety poszło gorzej i mecz zakończył się remisem.

Jednym z bohaterów spotkania był Wojtek Bubien, który  nie tylko wygrał swoją grę singlową, ale i debla, zdobywając łącznie dla Polonii 4 pkt (to jedyny wygrany polonijny debel).  Także bardzo dobrze spisał się Marek Ignatowski, który z powodu nieprzybycia jednego z zawodników, w ostatniej chwili (z rezerwowej listy) wskoczył do drużyny i wygrał dwie gry singlowe.

polonai-azja3Robert Lerka (przy siatce) i Zbigniew Jabłoński w głębi kortu – polski debel nr 1 w akcji podczas sobotniego spotkania z Litwinami

Litwini przywieźli sobą mnóstwo kibiców, były i ich flagi, jednym słowem atmosfera jak na prawdziwym meczu daviscupowym.

Oto relacja organizatora – Maćka Jóźwiaka.
Pierwsze spotkanie Davis Cup-owe chicagowskiej Polonii tenisowej przeciwko drużynie litewskiej zakończyło się remisem.
Wynik koncowy: 17-17 setow.
W starciu singlowym Polonia pokonała drużynę litewską różnicą 5 setów: 15-10.
polonia-azja2

Jeden z bohaterów sobotniego meczu – 68-letni Andrzej Michalik (z lewej), obok Marcin Januszkiewoicz i dr Janusz Dańko

Po remisie na pierwszej rakiecie, Roberta Lerki z potężnie uderzającym Audrius Verbickas, kolejne 4 polonijne rakiety, Zbyszek Jabłoński (2), Wojtek Bubień (3), Zdzisław Zięba (4), Marek Ignatowski (5), a także z numerem 13 Andrzej Michalik, zdecydowanie zdominowały swoich przeciwników, wygrywając w dwóch setach. Kolejne dwa punkty dodali remisujący Marek Guzowski oraz Tadek Krajnik.
Na wyróżnienie zasługują Wojtek Bubień, który kontynuował zlota passę przynosząc jedyną wygrana dla Polonii w deblu w parze z Markiem Guzowskim. Wspaniałą kondycją popisał się Marek Ignatowski, który wygrał nie tylko planowany mecz singlowy na 9. rakiecie, ale także – zastępując jednego z naszych reprezentantów – mecz na 5 rakiecie.

polka-litwa4Zbiorowe zdjecie polonijnej drużyny daviscupowej

Myślę, że gdyby nie brak naszej 4. rakiety, który zmusił kolejnych reprezentantów do grania na wyższych pozycjach, mielibyśmy szanse wygrać prawie wszystkie pojedynki singlowe. Kolejnym ciosem, który wpłynął w  jakiś sposób na wynik, to brak w drożynie litewskiej 12 oraz 13 zawodnika, których zastąpili znacznie wyżej usytuowani zawodnicy w składzie z numerami 4 oraz 8.
Wspaniałym wynikiem popisał si również Andrzej Michalik (68-letni reprezentant Polonii), który rozprawił się z o wiele młodszym, wcześniej reprezentującym na 8 rakiecie, Juozas Gurevicius w dwoch setach 6-2, 6-2.
“Andrzej zdeklasował zawodnika litewskiego bogatym repertuarem zagrań, które pozwoliły mu uzyskać od początku pełną kontrole na korcie.”

W grach deblowych z wyjątkiem naszej 3. pary, górowała Litwa, wygrywając 7-2 w setach.
Mecz zakończył się przy pizzy, uczczeniu toastem oraz zdjęciami pierwszego spotkania, które – miejmy nadzieję –  da początek kolejnym.
***
Obecnie planowane są mecze przeciwko: Słowakom, Czechom, Rosjanom, a także kolejne spotkanie przeciwko Litwinom.
“Być może w przyszłości zakończy się to wielkim pucharem chicagowskiego, amatorskiego Davisa…”