Po Światowych Igrzyskach Polonijnych w Toruniu

– To były moje drugie Światowe Letnie Igrzyska Sportowe – mówi zdobywca dwóch złotych medali i jednego brązowego w Toruniu,  Edward-Karol Różycki z Chicago. – Przed dwoma lata bylem na poprzednich Igrzyskach  w Słupsku, ale jako obserwator. Chciałem zobaczyć jak Polonia walczy w sporcie. W Toruniu spróbowałem swych sił w rywalizacji.
Mam ukończone studia na warszawskiej AWF (specjalizacja trenerska – sporty walki). Trochę uprawiałem lekkoatletykę, biegałem maratony. To było oczywiście dawno temu, bowiem w Stanach mieszkam od 20 lat. W Toruniu, na XIV Światowych Igrzyskach Polonijnych  byłem prawdziwym omnibusem. Startowałem w lekkiej atletyce, zdobywając w kategorii wiekowej over-50 złoto w pchnięciu kulą (o 1 cm wyprzedzając kolegę z N. Jorku) i już  wyraźniej kolejne złoto – w rzucie dyskiem.  Ponadto w wędkarstwie spławikowym wywalczyłem brąz. A w golfie, gdzie nie było kategorii wiekowych, w rywalizacji w open byłem ósmy w 30-osobowej stawce.

piatkaSpotkanie w Toruniu – w środku z medalem triumator golfa – Kazimierz Magda, obok przew. Senackiej Komisji d/s Kontaktów z Polonią  Andrzej Person; ponadto  Paweł Gąsior z N. Jork, John Jabłoński z Chicago i Karol Różycki (z lewej)

W  Igrzyskach uczestniczyło ponad 1100 zawodników z 29 krajów w 23 dyscyplinach, nowością był m. in. turniej golfowy. Najliczniejszą ekipę stanowili Polacy  z Niemiec  – 145; nastepnie Litwa -138 oraz Kanada 118. Stany Zjednoczone reprezentowało 70 zawodników.
W końcowej klasyfikacji medalowej zwyciężyły Niemcy, zdobywając 45 złotych,38 srebrnych oraz 50 brązowych medali. Na drugim miejscu uplasowała sie Kanada z 41 złotymi,46 srebrnymi i 31 brązowymi .Trzecie miejsce zajęła ekipa Litwy-34 zlotem,36 srebrne i 15 brązowych. Reprezentacja Stanów Zjednoczonych zajęła w tej klasyfikacji czwarte miejsce z 28 złotymi,16 srebrnymi oraz 15 brązowymi medalami.

Chicagowianie startowali  w takich dyscyplinach jak lekka atletyka, strzelectwo, tenis, wędkarstwo spławikowe, oraz  turnieju golfowym, w którym Edward-Karol Różycki i John Jabłoński zajęli wysokie, 8 i 9 miejsce w silnie obsadzonej rywalizacji, którą wygrał; Kazimierz Magda z Detroit. Braz w szachach wywalczył blisko 80-letni Leszek Niedzwiecki, także absolwent AWF. To był bardzo silnie obsadzony turniej, startował około 50 zawodników.
– Ilu było rodaków z Chicago?
– Niestety, niewielu. Poza mną tylko sześc osób.  Na tak ogromną Polonie, jaką mamy w Chicago,  tak znikoma reprezentacja jest absolutnie nie adekwatna do siły, jaką reprezentujemy. A  w ogóle udział Stanów Zjednoczonych – chociaż lepszy niż poprzednio –  nadal jest niezadowalający.  Blisko dwukrotnie więcej uczestników przyjechało z Kanady. A to chyba mówi samo za siebie.
(Dla większego zainteresowania środowiska polonijnego w USA Światowymi Igrzyskami wiosną  2008  w New Jersey powstała  Polish American Sports Association, na czele której stoi Andrzej Krygowski. Członkiem PASA jest także mój rozmówca, Edward-Karol Różycki, który  jest prezydentem  Polonijnego Klubu Absolwentow AWF w Chicago – przyp. wk).

torun-076Karol Różycki odbiera gratulacje na podium po zwycięstwie w pchnięciu kulą

– A wrażenia pozasportowe?
– Impreza była bardzo udana. dobrze organizacyjnie przygotowana. Dopracowany był  program kulturalny. Atrakcji kulturalnych było tak wiele, ze nieraz imprezy nakładały się na siebie i trzeba było wybierać. Były wieczory bluessowe, jazzowe, kabarety, piosenki lwowskie, a kunszt wykonawstwa – wysoki. Gospodarze naprawdę postarali się, by ranga Igrzysk była wysoka… Inauguracja na toruńskiej Starówce zgromadziła blisko 80 tys. widzów, zaś zakończenie odbyło się na najpiękniejszym stadionie Europy – żużlowej MotoArenie.
Na odbywającym się  z okazji Igrzysk Forum  dyskutowaliśmy nad ewentualnymi zmianami, nad tym jakie elementy można jeszcze  wprowadzić do programu. Są bowiem  zakusy na  wprowadzenie dodatkowych dyscyplin.
Za dwa lata spotkamy się na XV Letnich Światowych Igrzyskach Polonijnych we Wrocławiu  Z przyjaciółmi z całego świata już omawialiśmy się na kolejne spotkanie. Na miejscu był także burmistrz Zakopanego, który zapraszał  na VI Zimowe Igrzyska Polonijne, które odbędą się podczas nadchodzącej zimy. (Na Zimowe Igrzyska do Zakopanego wyjedzie zapewne kilkunastoosobowa grupa narciarzy chicagowskiego klubu TATRY – przyp, wk).
Ja także w  imieniu własnym oraz PASA (Polish American Sports Association) serdecznie zapraszam do uczestnictwa w XV Światowych Letnich Igrzyskach Polonijnych, które odbędą się we Wrocławiu w 2011 roku, a wcześniej – w 2010 roku do Zakopanego, na VI Zimowe Igrzyska.
– Gratuluję sukcesów w Toruniu i  życzę kolejnych laurów i niezapomnianych wrażeń za dwa lata we Wrocławiu.
Rozmawiał – Wiesław Książek

dysk-zloto

Karol Różycki  (w środku) przed dekoracją medalistów w rzucie dyskiem.