Noworoczny trening w siarczystym mrozie

Pomimo siarczystego mrozu, jaki dotknął Chicago, Noworoczny Trening Cracovii i Przyjaciół nie został odwołany. W samo południe w dniu 1 stycznia w Shiller Park spotkało się ponad 20 zawodników z kilku naszych klubów. Trening rozpoczął sie tradycyjnie od złożenia sobie noworocznych życzeń przy lampce szampana.

Nawet przy -20 stopni  Celsjusza można kopać piłkę. Zdjęcie wykonano 1  stycznia 2018 roku w Schiller Park,   Chicago

Później podzielono się na dwie grupy; Cracovię i Resztę Świata. Z powodu przenikliwego zimna (w tak ekstremalnych  warunkach  w Chicago dotychczas nie było) postanowiono  grać tylko do pierwszej bramki..

Nie straszny im mróz…
Po 10 minutach gry, ok .12.25 p.m. padła pierwsza bramka w polonijnej piłce w 2018 roku. Zdobył ją  Zdzisław Wawrzyńczyk, zawodnik Royal/Cracovia over-48 i tym samym jego zespół został zwycięzcą.
***’
Noworoczny Trening w Chicago jest przeniesieniem tej tradycji z Krakowa, gdzie ta tradycjai\ rozpoczęła się w okresie międzywojennym. Źródła podają dwie daty, 1924 i 1926 rok. Grupa piłkarzy Cracovii  wracała z zabawy sylwestrowej. Wstąpili oni na stadion, przebrali się, a gospodarz stadionu dał im piłkę i zawodnicy zagrali na ośnieżonej murawie. Tak o tradycji noworocznego treningu mówił Maciej Madeja, były kierownik Cracovii i były sędzia piłkarski, który jako arbiter główny i liniowy prowadził w sumie 42 takie wydarzenia.
Ciekawą hipotezę postawił red. Andrzej Gowarzewski, który w monografii wydanej na stulecie Cracovii napisał, że zwyczaj ten przywieziony został z Paryża. W grudniu 1922 roku „Pasy” pojechały na turniej do stolicy Francji, w sylwestra zagrały z Servette Genewa (1:1), w Nowy Rok z paryskim zespołem Red Star (2:5). Na ten drugi mecz zawodnicy udali się po balu sylwestrowym. „I po 12 miesiącach, w pierwszy dzień AD 1924 kilku graczy Cracovii postanowiło zabawić się tak jak w Paryżu, a potem pokopać w piłkę” – pisze Gowarzewski.
****’
Do Chicago tradycja Noworocznych Treningów  przeniesiona została w latach osiemdziesiątych. Uczynili to piłkarze klubu z Południa miasta – Royal-Wawel,  w większości byli zawodnicy krakowskich klubów – Cracovii i Wisły.
Przez kilka lat w Nowy Ro spotykano się w Marquette Park, miejscu domowych spotkań ligowych Royal-Wawel.
Po kilku latach Noworoczne Treningi zawieszono. Wznowione zostały w latach 90-tych, tym razem na Północy miasta. Inicjatorem był nieżyjący już były piłkarz I-ligowej Cracovii, a w naszym mieście współzałożyciel Cracovii Chicago – Józef Konieczny., Początkowo spotykali się na tych noworocznych treningach tylko piłkarze Cracovii, z biegiem lat dołączyli i inni. I tak jest do dzisiaj.
Warto jeszcze przypomnieć o inicjatywie prezesa Zagłębia  Chicago – Pawła Bartusiaka, który przez kilka lat organizował w dniu 1 stycznia w Schiller  Park noworoczne spotkania.