Mackinac Race po raz 104!

W sobotę rusza 104. MackinacRace –  największe regaty na wodach śródlądowych w Ameryce, z udziałem ponad 300 jachtów, w tym pięciu polonijnych z Chicago – dwóch z Joseph Conrad Yacht Club („Erizo de Mar” – Antoni Czupryna i „Temptation” – Bogdan Stojkowski), dwóch z Chicago Corinthian Yacht Club („Koko Koko”  – Tomek Kokociński oraz  „Yellow Melow”- Waldemar Emmerich, Jacek Zawadzki, Romaz Citak) i „Pinball Wizard” (Robert Dąbrowski, Leszek Ziółkowski,) który reprezentuje Polish Sailing Association.

Pokonanie dystansu 333 mil morskich z Chicago do Mackinac Island zajmie najlepszych kilkadziesiąt godzin – w zależności od warunków pogodowych, panujących na Wielkich Jeziorach. Najszybciej pokonał trasę w 1998 roku nieżyjący już milioner Steve Fossett na katamaranie „Stars and Stripes” – w 18 godzin, 50 minut i 32 sekundy. Jachty wielokadłubowe zostały dopuszczone do konkurencji niejako poza konkursem. Rekord pokonania trasy dla jednokadlubowyych jednostek, czyli klasycznych jachtów, należy od 2002 roku do Roy Disney’s i wynosi 23 godzin, 30 minut i 34 sekund.

Amerykanie polskiego pochodzenia uczestniczą w tych słynnych regatach od kilkudziesięciu lat, ale większych sukcesów dotychczas  nie osiągnęli..Polonijni żeglarze  rozpoczęli uczestnictwo  w „Macu”  na przełomie lat 80 i 90 ub. wieku. Przetarcie szlaku dla nich był legendarny jacht „Solidarity” Andrzeja Piotrowskiego. Największym sukcesem było zwycięstwo s/y „Błyskawicy” w roku 2003 w nieistniejącej już klasie open.  Polonijny jacht pokonał wówczas wielkiego faworyta, olbrzyma z Kalifornio – „Alchemy”. Stanowiło to sporą sensacje. Właścicielami  „Błyskawicy”” byli wówczas” Krzysztof Kamiński, Piotr Borowczak , Tomasz Maćkowiak i Tomasz Kokociński
W późniejszych latach w kolejnych Mackinac Race  Błyskawica nie zbliżyła się do takiego osiągnięcia, zwłaszcza że  w rok później zlikwidowano klasę open, a ustalone przez organizatorów dla „Błyskawicy” przeliczniki stawiały ten jacht z góry na przegranej pozycji.
Kila lat wczesnej ,w roku 1999 roku Marek Witkowski  na jachcie
„Unicord” wygrał swoją sekcję, a w klasyfikacji generalnej był dziesiąty.
Osiągnięcie znaczących sukcesów w Mackinac Race polonijnym żeglarzom  uniemożliwia brak strategicznych sponsorów, bowiem  zbudowanie superjachtu, mogącego powalczyć z najszybszymi jednostkami amerykańskimi, to wydatek przekraczający znacznie milion dolarów.
Tym niemniej polonijne żeglarstwo w Chicago rokrocznie akcentuje swą obecność w Mackinac Race. Podobnie będzie i w tym roku , aczkolwiek tylko dwa z pięciu zgłoszonych do startu  jachtów reprezentując jedyny polonijny Yacht Club w „wietrznym mieści”e, istniejący od roku 1969 – Joseph Conrad Yacht Club .
***
Tegoroczne regaty są ich 104. edycją. Wprawdzie pierwszy Mackinac Race wystartował  6 sierpnia 1898 roku z odziałem 5 jachtów, to jednak  w latach próżniejszych były przerwy – drugi Mac” rozegrano dopiero 1904 roku, później także w latach 1917-20 nie było tych regat.
Po ub. rocznych wypadkach utonięcia dwójki członków jachtu „WingNuts” (pierwsze w historii tych regat), znaczne zaostrzono regulamin pod kątem zwiększenia bezpieczeństwa uczestników.