Lekarze na stoku

Na stoku Wilmot Mt. w stanie Wisconsin zostały rozegrane ostatnio  XIX Polonijne Mistrzostwa Lekarzy w Narciarstwie Alpejskim. Zawodom dopisała słoneczna, piękna pogoda oraz wyśmienite warunki śniegowe. Honorowy patronat nad Mistrzostwami sprawował Konsulat RP w Chicago z Konsulem Generalnym Zygmuntem Matynią na czele. Imprezę zorganizował Honorowy Prezes Związku Lekarzy Polskich w Chicago dr Bronisław Orawiec.
Trasę przygotowała szkoła narciarska z Wilmot Mt., a bramki do slalomu giganta ustawił Lee Eddy. Otwarcia zawodów dokonali świetni polonijni narciarze z Klubu „Tatry”: Szymon Gąsienica Daniel, Jan Zieliński, Józef Guzik, Radosław Dzierżawski, Krzysztof Staszel oraz Adam Górecki.

lekarze-grupaGrupa uczestników Mistrzostw przed startem

Na doskonale przygotowanej trasie slalomu giganta pierwsze wystartowały dzieci rodzin lekarskich. Zwyciężyła Stefania Gacek, natomiast na II miejscu uplasowała się Antonina Piergies. W grupie pań I miejsce zdobyła Jolanta Kloc, II lokatę uzyskała Halina Anioł, a III miejsce zajęła Anna Maria Węgierek.

orawiecNa trasie slalomu giganta najszybszy zawodnik Mistrzostw – Bronisław Orawiec

W kategorii starszej panów triumfował Bronisław Orawiec, który również uzyskał najlepszy czas dnia oraz łączny czas dwóch przejazdów. II lokatę zajął Marek Rudnicki, a III pozycję zdobył – Antoni Piergies. W grupie młodszej panów zwyciężył Juliusz Pawłowski, na II miejscu uplasował się Andrzej Gacek, a na III – Jerzy Fiszer. W zaciętej walce – głównie z Juliuszem Pawłowskim – o Puchar Przechodni zwyciężył B. Orawiec. W ostatnich latach najszybszymi narciarzami wśród lekarzy byli: B. Orawiec (2002-2004, 2006, 2008, 2009, 2010), S. Marecik (2005) oraz J. Pawłowski (2007).
W konkurencji rodzin lekarskich (2 osoby, w tym 1 lekarz) zwyciężyła po raz trzeci rodzina Gacków – Andrzej z córką Stefanią, którzy otrzymali okazały Puchar Przechodni Orawca na własność. Na II miejscu uplasowała się rodzina Pawłowskich – Juliusz z ojcem Julianem, a III lokatę zajęła rodzina Piergiesów – Antoni z córką Antoniną. Lokata IV przypadła rodzinie Urgaczów (Sławomir z żoną Mirosławą), a V – rodzinie Putz (Katarzyna z ojcem Wojciechem). Po raz pierwszy w historii Mistrzostw odbyła sie konkurencja w snowboardzie. Zwyciężył Paweł Kuder przed Katarzyną Putz.
Należy wspomnieć, że najlepszą sportsmenką wśród pań w roku 2009 po raz drugi została dr Jolanta Kloc, a wśród panów po raz siedemnasty – dr Bronisław Orawiec. Puchary dla sportowców roku zostały zgodnie z wieloletnią tradycją Klubu uroczyście wręczone na 60. Balu Lekarzy,
Bezpośrednio po zawodach odbyło się uroczyste zakończenie Mistrzostw. Prowadzący imprezę, dr Orawiec powitał wszystkich zawodników, rodziny i sympatyków Klubu, a także prezesa Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych dr. Marka Rudnickiego, prezesa ZLP dr. Józefa Mazurka, członków Zarządu ZLP: dr Halinę Anioł i dr Bożenę Witek, byłego prezesa Polsko-Amerykańskiej Izby Gospodarczej Stanisława Skoczenia, członków Klubu „Tatry”: Janusza Kotelona i Szymona Gąsienicę Daniela oraz przedstawicieli szkółki narciarskiej w Wilmot Mt.

Okazałe trofea w postaci pucharów i medali 3 najlepszym zawodnikom w poszczególnych grupach oraz Puchary Przechodnie Klubu Sportowego “Bronek” Związku Lekarzy Polskich w Chicago wręczył organizator wspólnie z dr. Józefem Mazurkiem – prezesem ZLP.
W tym roku nasza sportowa lekarska rodzina powiększyła się o nowych świetnych narciarzy, do których należą: Anna Maria Węgierek, Mirosława Kuder, Katarzyna Putz, Jerzy Fisher, Sławomir Urgacz oraz Paweł Kuder. Nowi zawodnicy zostali serdecznie i owacyjnie przyjęci do Klubu.
lekarze-rodzinyZwycięskie rodziny z prezesem ZLP – dr. Józefem Mazurkiem oraz organizatorem Mistrzostw, honorowym prezesem ZLP – dr. Bronisławem Orawcem. Od lewej: J. Mazurek, Antoni i Antonina Piergiesowie, Andrzej i Stefania Gackowie, Juliusz i Julian Pawłowscy, B. Orawiec.