Janusza Pyciaka-Peciaka powrót do Polski

Janusz Pyciak-Peciak na trasie biegu podczas swojej kariery

Janusz Pyciak-Peciak, 5-boista nowoczesny, po 32.letnim pobycie w USA wra-ca w czwartek do  Polski. To  jeden z najwybitniejszych sportowców polskich – ma na koncie złoty medal olimpijski indywidualny z Montrealu 1976, dwukrotny indywidualny mistrz świata i 2-krotny wicemistrz świata, z drużyną 3 razy zdobywał mistrzostwo świata. 8-krotny mistrz Polski, wielokrotnie wybierany do 10-tki Przeglądu Sportowego; dwukrotny triumfator tych plebiscytów.

Chociaż startował na trzech Igrzyskach – olimpijski medal zdobył tylko jeden – ten pamiętny złoty  z Montrealu w 1976 roku. Cztery lata wcześniej w Monachium miał niesamowitego pecha. Zamiast pięciu, zładował do karabinka tylko trzy naboje! Dwa zera za strzelanie pogrzebały wszelkie szanse.

Trener Janusz Pyciak-Peciak z najlepzą  podopieczą Margaux Isakseną

wszelkie szanse. Szkoda, bo jak twierdzi, miałby co najmniej drugie miejsce. Cztery lata później, na olimpiadzie w Moskwie był dopiero szósty, ale startował po poważnej chorobie i operacji nerek. W 1984 roku – w związku z bojkotem przez wschodni blok IO w Los Angeles stracił szanse na kolejny medal. Bojkot Igrzysk w Los Angeles Pyciak-Peciak uważał zawsze za głupotę i był jednym z tych, którzy wtedy protestowali przeciw tej decyzji.
***
Zasady 5-boju nowoczes neoopracował twórca nowożytnego ruchu olimpijskiego Pierre de Coubertin; na wzór pięcioboju starożytnego miał stanowić połączenie niezbędnych umiejętności żołnierskich (przymiotnik nowoczesny dodano by podkreślić, że chociaż nawiązuje to odróżnia się od pięcioboju starożytnego). Pomysł na ten sport ma swoje źródło w XIX-wiecznej legendzie, zgodnie z którą młodego oficera kawalerii francuskiej wysłano konno by dostarczył wiadomość. Aby wypełnić swoją misję musiał jechać konno, walczyć z użyciem broni białej i palnej, płynąć wpław i biec. Sport więc symuluje niejako doświadczenia XIX-wiecznego żołnierza, który znalazł się za linią wroga – musi on na przykład jechać na nieznanym mu koniu (wierzchowce w konkursie skoków przydziela się zawodnikom losowo).
Od 1912 na igrzyskach olimpijskich rozgrywane są indywidualne zawody mężczyzn; w latach 1952-1992 rozgrywano także zawody drużynowe, a od 2000 o indywidualne medale walczą kobiety. Od 1949, w latach nieolimpijskich, odbywają się ponadto co roku mistrzostwa świata, gdzie obok rywalizacji indywidualnej i drużynowej medale przyznawane są w konkurencji sztafet.

\U Zbyszka Głodzia  w Chicago, przed odlotem do Polski. Od lewej’: Janusz Pyciak-Peciak, Zbyszek Głódź, jego żona Marta i Marqaux Isaksen