Jan Myrda gotowy do Birkebeiner

W najbliższą sobotę 26 lutego najbardziej prestiżowy bieg narciarski w USA– słynny “American Birkebeiner”  na dystansie 50 km na północy stanu Wisconsin, ze startem  w Cable i metą w miasteczku Hayward. W wielotysięcznej stawce nie zabraknie przedstawicieli Polonii. Po raz szósty chicagowianin Jan Myrda walczyć będzie o miejsce w pierwszej pięćdziesiątce (przed rokiem był 51 na mecie wśród 8.000 startujących).
Obok niego z chicagowskich polonijnych biegaczy stanie na starcie Stanisław Borzęcki, a ponadto dwóch biegaczy z N. Jorku – Andrzej Wojtoń i Józef Iwan.

Ostatnie sprawdziany Janka Myrdy przed tym najważniejszym startem sezonu wypadły pomyślnie – w sobotę 19 lutego  na dystansie 20 km stylem dowolnym w Green Bay (Wisconsin) zajął w bardzo silnej stawce 11. miejsce, tracąc do norweskiego triumfatora 3 min. W stawce znaleźli się Norwegowie, Rosjanie, Szwajcarzy.
Tydzień wcześniej w „Pre Birke”, czyli przedbiegu do słynnego Birkebeiner, rozgrywanym na tej samej trasie, tyle że w odwrotnym kierunku, zajął drugie miejsce. Wyprzedził go tylko trzykrotny olimpijczyk amerykański –  John Bauer.

Natomiast przed dwoma tygodniami Jan Myrda wygrał w Wassau bieg na dystansie 42 km, w ramach tzw. Zimowych Igrzysk stanu Wisconsin.
Czy w sobotę uda się naszemu biegaczowi wedrzeć do pierwszej pięćdziesiątki? Start elity, czyli grupy najsilniejszch z Janem Myrdą o godz. 8 rano.