Jaki był Rok 2023 w polonijnym sporcie?

e
Dobiega końca rok 2023. Jaki był w polonijnym sporcie? Jakie najważniejsze wydarzania pozostaną nam na długo w pamięci?
Rok zaczął się od tradycyjnego Treningu Noworocznego Cracovii. W samo południe 1 stycznia 2023 w Parku Schiller spotkała się wyjątkowa duża grupa sympatyków piłki. Były noworoczne życzenia, był szampan, ale przede wszystkim był pierwszy w nowym roku trening na otwartym powietrzu. Piłkarzy podzielono na dwie grupy – Cracovię i tzw. ResztĘ Świata, Pierwszą bramkę w nowym roku zdobył Jurek Motolko z Cracovii, a sparring zakończył się wygrana tzw. Reszty Świata 4-3.
Sportowy polonijny rok 2023 zakończył się natomiast w przeddzień Wigilli kolejnym spotkaniem hokeistów Podhala. Po dramatycznym przebiegu pokonali oni Knights 7-6.
A jakie wydarzenia roku można uznać za najważniejsze? Do dwóch z nich doszło dopiero pod koniec roku, w grudniu.
**************************************************
Z sukcesami powróciła z MŚ w karate kyokushinii, 9-osobowa grupa karateków klubu Seiken Dojo z Schamburga
W mistrzostwach, których organizatorem była International Karate Organization Nakamura, uczestniczyło ponad 1100 zawodników 26 krajów. Zawodnicy Seiken Dojo wywalczyli 3 medale. Mistrzem świata i złoty medal w kat. 40+ wywalczyl Sensei Marek Ociesielski. Był to drugi tytuł mistrza świata w jego karierze. Pierwszy uzyskał w roku 2018, najlepszym w jego karierze. Wtedy w kwietniu został mistrzem Europy, w październiku wygrał Międzynarodowe Mistrzostwa USA, a w grudniu triumfował w światowym championacie.
***
Także w grudniiu zakończył się tygodniowy „2023 PAGC Orlando Winter Classic”, który padł łupem Mariusza Mazura z New Jersey. Dalsze dwa miejsca przypadły chicagowianom – drugi był Stan Maciata z Podhala Golf Club, a trzeci Kuba Miśkiewicz z PAGC. Po raz pierwszy przeprowadzono konkurencję pań. W gronie 6 kobiet najlepszą okazała się Anna Marek z PAGC.
Turniej cieszył się dużym zainteresowaniem. Ukończyło go 83 golfistów i 6 pan.
Organizowany już po raz szósty i według powszechnej opinii stał się najpoważniejszą imprezą golfa polonijnego na terenie całej Ameryki.
***
Kolejne wydarzenie roku i ponownie w golfie. Tego w historii turniejów Polonia Open by Żywiec” jeszcze nie było. W Miami na Florydzie wszystkie trofea przypadły golfistom z Podhala Golf Club. Kategorie gross, czyli miano championa „2023 Polonia Open by Żywiec” uzyskał Stan Maciata. W dogrywce pokonał innego golfiste Podhala Golf Club – Łukasza Hałupkę, a trzecia lokata przypadła Joe Basiorce;
A w ogóle był to udany rok dla polonijnego golfa. Oba kluby, które pozostały na placu boju – Podhale Golf Club i PAGC przeprowadziły wszystkie zaplanowane turnieje. Szósty tytuł mistrza wywalczył Joe Basiorka w lidze „Białka Cup”.
Zainaugurowany został – z inicjatywy Krzysztofa Placka – nowy cykl turniejów, organizowanych przez PAGC i Podhale Golf Club – PolStars Tour. Pierwszym triumfatorem został Joe Basiorka z Podhala Golf Club.

****************************************
A teraz czas na piłkę. 8 lat czekali sympatycy Eagles na zdobycie przez ten zasłużony klub mistrzowskiego tytułu. Doszło do tego 30 września. W decydującym spotkaniu Eagles .pokonał Hammers 3-0 i zdobył tytuł mistrza Premier Soccer League of Chicagoland w pierwszym sezonie występów w tej lidze.
To był udany rok także dla innych czołowych naszych klubów. Wisłoka po raz trzeci spróbowała sił w ogólnoamerykańskiej UPSL, osiągając po raz trzeci fazę play off w Midwest Central Division. Wiemy, ze klub ma większe ambicje – awansu i sukcesów w play off, ale już na wyższym szczeblu. Znając ambicję działaczy tego młodego, prężnego klubu, można wierzyć, że nastąpi to niebawem.
Czarni Jasło zaliczyli dwa mistrzostwa w tym roku. Szczególnie cenny jest tytuł mistrza Konfrencji Heartland w prestiżowej Midwest Premier League, wywalczony po zwycięskim pojedynku z Edgewater.
Dobrze spisała się także nasza młodzież – szczególnie w HDS Eagles Academy. Kończący się rok 2023 był pasmem największych sukcesów, bo za taki trzeba uznać 2 miejsce w USA w dywizji U13 rocznika 2010, który po 4-krotnym zdobyciu mistrzostwa NPL potwierdził swoje możliwości na finałach krajowych w Kolorado, zostając wicemistrzem USA.
Wiosną tego roku aż 5 drużyn HDS grało w tej ekskluzywnej lidze. Warto również wspomnieć , ze kilku zawodników brało udział w projekcie ,, Gramy Dla Polski”, a Mateusz Drążek dostąpił zaszczytu gry w koszulce z orzełkiem na piersi w barwach z Polski u-16 w czasie turnieju w Danii przeciwko Szwecji i Belgii
**************************************************************
Kolejny udany rok polonijnego żeglarstwa. Bardzo dobrze wypadli polonijni żeglarze w największych regatach na wodach wśród lądowych w Ameryce – ‘Mackinac Race”.
Najszybciej z naszych żeglarzy dystans 333 mil morskich z Chicago do Mackinac Island pokonal Tomek Kokociński (Chicago Yacht Club) na „Koko-Loko 2”. Na mecie 114 Mackinac Race zameldował się po upływie dwóch dni, 6 godzin, 42 min i 57 sek. Odniósł spory sukces, wygrywając w stawce 12 jachtów sekcję „Beneteau 40. Piotr Mądrzyk (Polish Yacht Club Chicago) na jachcie „Grytfiken” powtórzył swój ub.roczny wynik, zajmując czwarte miejsce w sekcji „Tartan 10” w stawce 12 jachtów.
***
49 jachtów stanęło na starcie w Montrose Harbor rozgrywanych po raz piąty „Polonia Cup Regatta”, organizowanych przez Corinthian Yacht Club przy współpracy z Polish Yacht Club Chicago. Z silną grupa amerykańskich rywalizowali najlepsi polonijni żeglarze
Piękny sukces odniósł Piotr Mądrzyk z Polish Yact Club Chicago, który na a jachcie Grytfiken nie tylko wygrał klasę TARTAN , ale okazał się najszybszy w generalnej klasfikacji.
Polonijne Yacht Cluby, a szczególnie Polish Yacht Club Chicago zorganizowały w tym orku szereg ciekawych imprez.
********************************************************
Grupa “BiegAM” , czyli Biegacze w Ameryce, powstała przed pięciu laty. Jest to amatorska grupa, zrzeszająca miłośników tego rodzaju aktywności ruchowej. W ciągu całego roku biegacze startują w wielu lokalnych zawodach. na różnych dystansach :od 5 km do połówek maratonu . W ciągu sezonu wielu z nich przygotowuje się do ukończenia królewskiego dystansu czyli całego Maratonu 26.2 mil. W tym roku blisko 60 biegaczy BiegAM uczestniczyło w Maratonie Chicagowskim.
29 października już po raz szósty w Chicago odbył się doroczny Bieg Niepodległości.. Ponieważ Grupa powstała praktycznie w dniu Biegu Stulecia – 11 listopada 2018 r., to podczas tej edycji Biegu Niepodległości obchodziła swoje piąte urodziny. W ostatnim Biegu Niepodległóści startowało ponad 50 członków chicagowskiej grupy BiegAM.
.*******************************************************************;
Klub Narciarski TATRY obchodził w 2023 roku 50-leciie istnienia. Uzyskanymi w sezonie wynikami potwierdził, że ma się dobrze. Wygrał po raz kolejny drużynową rywalizację CMSC, ale bardziej nas cieszy, że dzięki wprowadzeniu zawodów Koziołka Matołka, coraz więcej młodzieży uczestniczy w Polonijnych Mistrzostwach w Wilmot. Od blisko 20 lat gwiazdą na stokach jest obecny prezes klubu Szymek Gąsienica, który nie ma sobie równych nie tylko w klubie, ale i w CMSC, w Strefie Midwest
Bankietem Jubileuszu 50-lecia zakończyła się trwająca już pół wieku działalność narciarskiego klubu TATRY. Czego można życzyć klubowi? By nadal spełniał swoją rolę, by starał się poszerzać zainteresowanie tym pięknem sportem, jakim jest narciarstwo wśród jak najszerszej rzeszy Polonii/

*****************************************************************’

Był to w pełni udany rok dla hokeistów obu naszych zespołów – Podhala w Adult South Hockey League i Handymen over-40 w RMAH.
Podhale po ośmiu latach znowu mistrzem. Szarotki finałowy mecz w play off w sezonie letnim z Wolf Pack wygrały 9-6. Na tytuł czekały aż osiem lat.
Piękny sukces zanotował także zespół Handymen over-40, zdobywając w pierwszym , sezonie występów w Rolling Meadows Adult Hockey League tytuł mistrza. Zadecydował o tym finałowy, zwycięski pojedynek z Beer Comets 6-1.
W ostatnim meczu sezonu, w meczu o wszystko, w meczu finałowym summer playoffs tegorocznych rozgrywek RMAHL Handymen pokonał Gut Check, zdobywając kolejne berło.