Ewelina Czeremuga obroniła tytuł

W pięknym stylu Ewelina Czeremiuga obroniła tytuł międzynarodowej mistrzyni USA w Los Angeels w karate kyokushin.  Laureatka plebiscytu Wietrznego Radia 1080 AM na Sportowego Polonusa Roku, nie mogła w minioną sobotę odebrać osobiście nagrody, gdyż poleciała do Los Angeles bronić wywalczonego przed rokiem tytułu.

Ewelina Czeremuga w w. lekkiej wygrała w finale mistrzostw  z mistrzynią świata z 2008 roku i mistrzynią Japonii –   Miruyo Ito. Rywalka Eweliny jest jedną  z najsłynniejszych zawodniczek świata. Pokonanie jej to bezsprzecznie wspaniały sukces, jedno z największych osiągnięć w dotychczasowej karierze podopiecznej Lesława Samitowskiego.  Ewelina była niewątpliwie gwiazdą tych mistrzostw  Bezpośrednio po turnieju  zdecydowała, że będzie startować w MŚ w Japonii (24-25  kwietni, gdzie reprezentować będzie reprezentacji USA. Może tym razem będzie podium? Wygrywała już z mistrzyniami świata czy Europy , ale nie na mistrzostwach świata.

la-grupaGrupa karateków klubu kANKU w Los Angele

Niezbyt liczna grupa zawodniczek i zawodników  z Kyokushin Karate Club KANKU przywiozła z Los Angeles  kilka dalszych medali. Elżbieta Kuc w kat. 13-14 lat zdobyła srebrny medal; Xymena Kwaśnik w  kat. under-11 także wywalczyła srebro. Drugie miejsce w kat. 15-17 przypadło Romanowi Zadorozhnyy.
Pozostali walczyli ze zmiennym szczęściem. Piotr Jasica w w. lekkiej odpadł w I rundzie. Sędziowie skrzywdzili wyraźnie11-letniego Amadeusza Kuczyńskiego – pomimo bardzo dobrej  jego walki, uznano go za pokonanego w walce z przedstawicielem… gospodarzy. Przeciwnik młodziutkiego Amadeusza był cięższy o 30 lb, dużo wyższy, ale nasz zawodnik spychał do tyłu uderzeniami , miał duża przewagę. Niestety trójka sędziów z Los Angeles uznała za zwycięzcę  zawodnika z Los Angeles.
Patryk Kuchta, który w swej kategorii  wiekowej 15-17 lat był przed rokiem mistrzem, tym razem odpadł w I rundzie, przegrywając z zawodnikiem,  z którym już wcześniej wygrał.
Po raz pierwszy startował w tych  mistrzostwach  inny przedstawiciel KANKU –   Ukainiecć Artur Kostryubya , ale na razie bez sukcesów.
Patrycja Pol w kategorii kata zajęła piąte miejsce. Byłaby wyżej, ale jeden  z arbitrów zdecydowanie za nisko ocenił jej występ.

la-polPatrycja Po lw czasie występu w Los Angeles

Generalnie – ekipa KANKU wróciła z Los Angeles  z tarczą . Gdyby nie sędziowskie pomyłki, byłoby jeszcze lepiej.
W tych bardzo silnie obsadzonych mistrzostwach USA uczestniczyła także ekipa z Polski. Złoto w w. superciężkiej wywalczył  Marcin Sieradzki (jeszcze przed rokiem trenował w klubie KANKUJ).  Tomasz Puzon w w średniej przegrał  po dogrywce z mistrzem świata juniorów sprzed roku – Sota Nakano. Była  to najlepsza walka w tej wadze, szkoda że  nie doszło do niej w finale.