Bardzo dobry występ Bogdana Stojkowskiego

Za nami 104. edycja najsłynniejszych regat na wodach śródlądowych w Ameryce – Mackinac Race. Na trasie z Chicago do Mackinac Island dł. 333 mil morskich walczyło w tym roku 350 jednostek, wśród nich siedem polonijnych załóg z Chicago.
Jak wypadli nasi żeglarze?

Najlepszy od szeregu lat w historii polonijnych startów  w „Macu”  rezultat uzyskał w sekcji 04 Mackinac Cup Division, prowadzony przez Bogdana Stojkowkiego  jacht „Temptation”, który w grupie 20 startujących w tej sekcji zajął wysokie, trzecie miejsce. W składzie załogi znajdował się Zbigniew Gutkowski, zdobywca drugiej lokaty w regatach samotnych dookoła wiata.
Dobry rezultat  to również szósta lokata (na 25 statuujących)  w sekcji T10  Mackinac Trophy Division jachtu Yellow-Mellow (Jacek Zawadzki, Waldemar Emmerich).
Pozostali na żeglarze spisali się na miarę możliwości ich… jachtów, czyli raczej średnio, I  tak:
* w sekcji 03 Mackinac Trophy Division Koko-Loko (Tomek Kokociński) zajął 22. miejsce (na 23 uczestniczących );
* w dywzji T10 „Grytviken” Piotra Mądrzyka był  16. na 20 startujących;
* w Beneteau 36.7  Mackinac Trophy Division ósma lokata (w gronie 28.) „Erizo de Mar” Antoniego Czupryny, byłego komandora JCYC;
* w sekcji 02 Mackinac Cup Division 10. Lokata „Pinball Wizard” (Leszek Ziólkowki, Robet Dąbrowski) (w stawce 14. uczestników);
* W klasie turystycznej (Cruising Division), która rozpcozela zmagania już  w piątkowy wieczór, jacht  Grzegorza Gołąbka „Forte Sea” byl 10. (w stawce 22 uczestniczących), pokonując  dystans z Chicago do Mackinac Island w ciągu 61 godzin, 6 minut i 40 sekund.
Najszybciej przepłynął trasę jacht klasy Volvo-70 –  „Il Mostro”, uzykując czas 35 godzin, 38 min i 19 sek. Do rekordu  Roy Diney’a na „Pyewacket” zabrakło 12 godzin. Warunki  były w tegorocznym Mackinac Race były jednak niekorzystne – regaty zaczęły się przy lekkim wietrze w środku trasy była niemal zupełna cisza, dopiero  w końcówce regat ponownie trochę powiało. Tym niemniej wspomniany jacht klasy  Volvo-70 jet w stanie przy dobrych warunkach poprawić stary rekord.