Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /homepages/39/d171762761/htdocs/KsiazekSport/polsports/wp-content/themes/ksiazeksport2/functions.php on line 73
Zmarł Henryk Matecki | Ksiazeksport
Premier Soccer League | Metropolitan Soccer League | National Soccer League | Liga Podhalanska | Il. Metropolitan A.H. Soccer League

Kategoria | News, piłka nożna

Zmarł Henryk Matecki

7 stycznia w wieku 90 lat zmarł Henryk Marecki, jeden z najbardziej zasłużonych działaczy polonijnej piłki w Ameryce, wieloletni prezes Po-lonii Milwaukee. Urodził się w 1930 roku w Łodzi. W 1949 roku ożenił się z Krystyną Rybińską,  a w 1965 roku wyemigrował do USA, Był ojcem czwórki dzieci, dziadkiem dziewięciu wnuków i siedmiu prawnuków.Członkiem klubu Polonia Sport Club Milwaukee  został w 1967 oku. Praca dla klubu pochłonęła go całkowicie – był w Radzie Dyrektorów, członkiem zarządu, skarbnikiem, wiceprezesem, aż został sternikiem klubu. Prezesował Polonii przez 30 lat, co jest swoistym rekordem. To właśnie Henryk Matecki doprowadził do kupna  23 akrów ziemi w Fran-klin pod Milwaukee. Tam powstał piękny ośrodek sportowo-kulturalny z czterema boiskami,  budynkiem klubowym i szatniami.

HM-pic

W późniejszych latach chicagowscy górale zbudowali tam piękna kaplicę. Polonia Sport Club Mkilwaukee w tym roku obchodzi 70-lecie istnienia. .Po Wiśle Chicago i AAC  Eagles Chicago jest najstarszym  polonijnym klubem w Ameryce. Dzisiaj klub ma dwa zespoły seniorów i 580 juniorów w różnych kategoriach wiekowych. Obiekt Polonii jest miejscem wielu turniejów, zarówno seniorskich, jak i juniorskich, a także festiwali i innych imprez kulturalnych.

1-HM-with-HZOtwarcie ośrodka Polonii Milwaukee – Henryk Matecki i bumistrz Franklin, 1978 rok

Henryk Matecki sam wprawdzie nigdy nie grał  w piłkę, ale jego dzia-łalność przyczynią się spopularyzowania  tej duyscypliny w Wisconsin, nie tylko w polonijnym środowisku. W uznaniu jego zasług w 2016 roku znalazł się w Hall of Fame Federacji Wisconsin Soccer Association. Otrzymał szereg innych wyróżnień, m. in. Nagrodę Dziedzictwa Polskiego przez Pulaski Council of Wisocnsin,

11-Boze-CialoHenryk Matecki podczas procesji Bożego  Ciała na terenie obiektu Polonii

Henryk Matecki był wiosną 1986 roku pomysłodawca powołania do ży-cia Turniejów Polonijnych, najpoważniejszych  przez wiele lat spraw-dzianów polonijnej piłki w USA i Kanadzie. Latem1986 roku na obiek-cie Polonii Milwaukee odbył się pierwszy Turniej Polonijny, który wygrał chicagowski Eagles. Późnej jeszcze czterokrotnej Turnieje Polonijne wracały do klubu Henryka  Mateckiego.

2-womens-teamZ zespołem kobiecym Polonii…

Jego rodzina poszła jego śladem, poświęcając się pracy w klubie. W Radzie Dyrektorów Polonii S.C. Milwaukee znajdują się jego córki –  Anita Rabiega i  Ala Bartnik oraz syn Krys Matecki. Jego zięć Richard Rabiega przez ostatnie 10 lat jest prezesem Polonia Soccer Club. Inni członkowie rodziny pomagają przy urządzaniu imprez kulturalnych i sportowych na obiekcie Polonii w Franklin.’.
***
Pożegnanie śp. Henryka Mateckiego nastąpi w piątek 10 stycznia w Rozga-Walloch Funeral Home, przy South 20th Street w Milwaukee w godz, 4-7 wieczorem, a Msza Święta żałobna zostanie odprawiona na-stęnego dnia, w sobotę 11 stycznia  St.Cyril & Methodius Church  Mil-waukee Polish Parish, 1539 West Hayes Avenue w  Milwaukee.

5-championship-teamPo wygraniu halowego mistrzostwa stanu Wisconsin

Autor:

-redaktor serwisu