Stawski Soccer League | Metropolitan Soccer League | National Soccer League | Liga Podhalanska | Il. Metropolitan A.H. Soccer League

Rozstanie po 92 latach

Po 92 latach występów w National Soccer League, chicagowska Wisła opuszcza tę jedną z najstarszych lig w Ameryce. Decyzje podjęto na zebraniu zarządu tej najstarszej polonijnej sportowej organizacji w USA, a do kierownictwa ligi przekazano stosowne pismo o rezygnacji, przedstawiając powody podjęcia  tej trudnej decyzji.
Oto one:

*. Bardzo słaba organizacja ligi;
* Mała liczba uczestniczących w  rozgrywkach  zespołów;
* Organizacja samych rozgrywek pozostawia wiele do życzenia  – w ub. roku było tylko 11 zespołów, zgrupowanych z konieczności tylko w jednej dywizji, .
* Nierówna ilość rozegranych spotkań przez poszczególne zespoły;
* Mnóstwo przekładanych spotkań.
Dodajmy do tych zastrzeżeń klubu Wisła, iż w tej lidze szczególni e wyraźnie widać było uprzywilejowanie pewnych zespołów przez choćby wyznaczanie do ich gier sędziów, którzy potrafili wypaczyć wyniki spotkań.
***
Przypomnijmy, iż National Soccer League założona została w 1919 roku (początkowo pod nazwą „The International Soccer Football League”). Wisłą Chicago istnieje od 1927 roku, zaczęła rozgrywki w tej lidze od 1928, od czwartej dywizji.
W Dzienniku Związkowym z 9  maja 1928 roku czytamy o postępach w  ligowej tabeli młodego klubu,.:
/…/ Wczoraj wieczorem w Washington Park  odbył się mecz polskiej drużyny futbolowej PNA Wisła z silnym klubem duńskim South  Side A,C.  z południowej strony miasta. Zdobywając jeszcze jedno zwycięstwo 2-1 , przez co przesuwając się  na coraz wyższe miejsce w lidze międzynarodowej/…/.
92 lata to absolutny rekord występów jednego klubu w tej samej lidze. Z drużyn, które występowały od początku w lidze National, kolejne za Wisłą miejsce zajmuje czeska Sparta – 82 lata w National (w1981 przeszłą do nowopowstałej ligi Metropolitan).
Trudno wymienić wszystkie sukcesy Wisły w okresie jej przynależenie do ligi National. Były tytuły mistrza stanu, wygrane Puchary Gubernatora, mistrzostwa lihi – zarówno na zewnątrz jak i w hali. W 1982 roku, w finale pierwszej edycji Champions of Champions Wisła pokonała w Dallas mistrza Strefy III – Greek-American 5-1.  Wcześniej wygrała finały Strefy Midwest. Zespół over-30 należał przez szereg lat do najlepszych w swej dywizji.
***
Co dalej z Wisłą? Przechodzi do Premier Soccer League of Chicagoland i od wiosny rozpocznie występy w najwyższej – Major Division.
***’
Jak informuje nas prezes Wisłoki Krzysztof Strzałka, jego klub także zgłosił akces  do Premier Soccer League.

Autor:

-redaktor serwisu