Stawski Soccer League | Metropolitan Soccer League | National Soccer League | Liga Podhalanska | Il. Metropolitan A.H. Soccer League

Kategoria | piłka nożna

Noworoczny trening Cracovii

W Nowy Rok, w samo południe w Schiller Park spotkała się grupa kilkudziesięciu osób, w tym ponad 20 zawodników, przybyłych na tradycyjny, noworoczny trening Cracovii ,a właściwie  Royal/Cracovii. Bowiem oba kluby –Royal/Wawel i Cracovia przed kilku laty połączyły się.
Po złożeniu sobie noworocznych życzeń, o godz. 12.15 p.m. rozpoczął  się sparring. Na pierwszą w tym roku bramkę nie czekano długo. Dokładnie  o godz. 12.19 Jurek Motolko – przy asyście Bogdana Kłęka – umieścił piłkę w bramce. Później było1-1, 2-1 po drugiej bramce Motolko, ale ostatecznie wygrał 3-2 team „zielonych”. Na treningu przeważali zawodnicy i działacze Royal/Cracovii z Zbyszkiem Maczugowskim,  Jurkiem Motolko, Andrzejem Kaczyńskim i Bogdanem Kłękiem na czele, ale byli i przedstawiciele innych klubów, m.in. Leszek Garga z Victorii.

IMG_3193Grupa uczestników noworocznego treningu Cracovii            Foto Bogdan Kłęk

A po meczu był szampan i  dyskusje na temat przyszłości polonijnej piłki i klubu Royal/Cracovia, który od kilku dobrych lat wygrywa rywalizację w over-48 Division ligi oldboyów Metro. Jak się dowiadujemy, na wiosnę klub ma zamiar zgłosić do rozgrywek tej samej ligi  jeszcze jeden zespół – tym razem  w kat over-60.

****
Tradycje noworocznych treningów wywodzą się sprzed blisko 100 lat z Krakowa. W 1926 roku piłkarze Cracovii spotkali się w dniu nowego Roku na swym boisku. Bezpośrednio po hejnale z Wieży Mariackiej złożyli sobie Noworoczne Życzenia, a następnie przeprowadzili trening. Ta tradycja kontynuowana jest po dzień dzisiejszy
W Chicago pierwsze noworoczne spotkania na boisku datują się z połowy lat 80-tych, kiedy to na Południu miasta,  w Marquett Park w nowy Rok spotkali się piłkarze Royal-Wawel. Dlaczego oni? Po prostu w tym klubie występowało kilku zawodników, którzy wcześniej grali w I-ligowej Cracovii Krąków, – m, in. Andrzej Turecki, Zbyszek Maczugowski, oraz szereg dalszych związanych w ogóle z krakowskim środowiskiem (Wisła, Garbarnia). Ta inicjatywa jednak rychło upadla.

IMG_3191Ostatnia rozgrzewka przed noworocznym sparringiem               Foto – Bogdan Kłęk

Natomiast po powstaniu w 1990 roku Cracovii na Północy miasta, 1 stycznia 1991 roku, chicagowskie noworoczne treningi wznowili piłkarze Cracovii. To był pomysł b. zawodnika I-ligowej Cracovii Kraków – Józka Koniecznego i pierwszego prezesa Cracovii Chicago – Józka Piekło. Przez szereg lat noworoczne treningi i sparringi odbywały się na obiekcie przy Montrose & Cumberland, a od kilku lat ich miejscem jest Schiller Park, przy skrzyżowaniu Irving Park & Cumberland.

Image-1-1Zbyszek Maczugowski i Bogdan Kłęk...

Autor:

-redaktor serwisu