Warning: include_once(/homepages/39/d171762761/htdocs/KsiazekSport/polsports/wp-includes/header.php): failed to open stream: Permission denied in /homepages/39/d171762761/htdocs/KsiazekSport/polsports/wp-config.php on line 91

Warning: include_once(): Failed opening '/homepages/39/d171762761/htdocs/KsiazekSport/polsports/wp-includes/header.php' for inclusion (include_path='.:/usr/lib/php7.4') in /homepages/39/d171762761/htdocs/KsiazekSport/polsports/wp-config.php on line 91
Akademia ma się dobrze… | Ksiazeksport
Premier Soccer League | Metropolitan Soccer League | National Soccer League | Liga Podhalanska | Il. Metropolitan A.H. Soccer League

Kategoria | piłka nożna, wywiady

Akademia ma się dobrze…

(Rozmowa z Mirkiem Krupa, dyrektorem PNA Magic Chicago PSG Soccer Academy)

– Ostatnio miałeś  okazje gościć we Francji, w klubie Paris St. Germain. Co zobaczyłeś, czego się nauczyłeś?
– Miałem okazję zabrać z Chicago dwóch młodych zawodników  – 15-latka i 18-latka na testy do drużyn młodzieżowych PSG; miałem okazję obserwować treningi w klubie  od najniższych kategorii do pierwszej drużyny. Spotkałem  się z wszystkimi trenerami , z dyrektorem sportowym PSG, i z całym personelem. Była to super wyprawa.

– Jakie wnioski z wyjazdu?
– Może pod względem sportowym niewiele rzeczy mnie zaskoczyło, chociaż były takie, które podpatrzyłem i  które na pewno wykorzystam w Chicago. Jest to w pełni profesjonalne miejsce. Akademia piłkarska PSG ma roczny budżet 4,5 mln euro. To zupełnie inny świat. Od 12. roku życia chłopcy mieszkają w  bursach., które można z powodzeniem nazwać hotelami. Fantastyczne warunki pod każdym względem – opieka medyczna, obciążenia treningowe.  W związku z tym, że jesteśmy Akademią Chicago PSG, dostaliśmy wszystkie dokumenty na temat systemu  treningowego, obciążeń, itd.  To niesamowita lektura i fantastyczna sprawa.
– Czyli wyjazd w pełni udany?
Bardzo udany. Pierwszy raz miałem okazję być w Paryżu, to przepiękne miasto.


– Jakie wnioski do wprowadzenia w waszej Akademii po tej wizycie?
– Wiele rzeczy już wprowadziliśmy. Oczywiście dostosowujemy nasz program do programu PSG – do ich systemu szkolenia, do tego, na co oni zwracają uwagę w poszczególnych kategoriach wiekowych. Zasadnicza różnica jest taka, że zawodnicy mieszkają tam na miejscu,   jest olbrzymia selekcja. Musimy pamiętać o tym, że Paryż wydaje najwięcej po Rio de Janeiro profesjonalnych piłkarzy.


Wielonarodowościowe społecznictwo, szkoleniowcy z wielu krajów, niesamowita selekcja. System szkolenia jest bardzo ciekawy. Miałem okazje oglądać treningi –  indywidualne i grupowe. Wszystkie prowadzone na bardzo wysokim poziomie, Współpraca między między trenerami – to wszystko jest bardzo dobrze zorganizowane.
40 minut drogi od Paryża znajduje się główna siedziba Francuskiej Federacji Piłkarskiej, Tam przygotowywała się  reprezentacja Francji do MŚ w 1998 roku. Tam miałem okazję oglądać treningi młodzieżowych reprezentacji Francji.
– Prowadzisz Akademię piłkarską, ale chyba marzysz o karierze trenerskiej?
– Nie mam takich ambicji, mam swoje staże, swoje doświadczenia, Poświeciłem się pracy z dziećmi. Te zajęcia bardzo dużo mi dają i czuje się szczęśliwy, kiedy pracuję z nimi,


***
Jeśli chodzi o PNA Chicago PSG Academy – otworzyliśmy ja cztery lata temu, a już z jeden z naszych wychowanek Dawid Pedowski został zaproszony do reprezentacji  Polski do lat 16. Został wypatrzony w Chicago. Chciałem pogratulować jego trenerom. Jesteśmy z niego  dumni, miejmy nadzieje, że kiedyś  zadebiutuje w pierwszej reprezentacji.
Jeśli chodzi o Akademię, jesteśmy przygotowani do sezonu, trenujemy cztery razy w tygodniu, Mamy dużą selekcje zawodników, w Magic jest ok. 1200 młodych piłkarzy, więc każdy może grac na swoim poziomie. Wydaje mi się, że wszystko idzie w dobrym kierunku.
Chicago Magic to oficjalna Akademia Paris St. Germaine w Stanach Zjednoczonych. Klub z wielkimi tradycjami  – w dorobku ma 9 mistrzostw USA, ponad  100 pucharów stanowych, wychował 18 znanych piłkarzy. W Chicago Magic zauważyli, że to co robimy, przynosi duże efekty i zaproponowali nam współpracę. Dla nas było to ogromnym  wyróżnieniem.
Zostawiliśmy w nazwie PNA, ponieważ  jest to organizacja,w której rozwijaliśmy się, do której czujemy wielki sentyment, szanujemy Polish National Aliance.  
Nabór do naszej Akademii trwa cały czas. Mamy pięć lokalizacji w aglomeracji chicagowskiej –  Glen Ellen, Highland Park, Frankfort na Południu i dwie samym w Chicago – downtown i PNA w Park Ridge.  Każdy może znaleźć miejsce dla siebe najdogodniejsze. W lokalizacjach, w rejonie polonijnych dzielnic mamy  ok.320 zawodników.
 Więcej informacji o naszej Akademiii na stronie: Chcicagomagicpna.com i telefoniczne u mnie   – 773 – 988-6916.
Dziękuję i życzę dalszych sukcesów dla Akademii i dla Ciebie.
Rozmawiał – Wieslaw Książek

(Zdjęcia Mirka Krupy  z wizyty na obiektach PSG)

Autor:

-redaktor serwisu